33 Bin Feet’ten Düşen Hostes! – Boarding Info

Written by 01:11 SEYAHAT, Seyahat Öyküleri

33 Bin Feet’ten Düşen Hostes!

49 yıl önce, Vesna Vulović, 30.000 feet yükseklikten düştü. Olaydan sonra, yaşamını, 44 yıl daha sürdürerek bir mucizenin adı oldu!

Vulović, 26 Ocak 1972’de JAT Yugoslav Havayolları’nın 367 sayılı uçuşunda görevliydi. YU-AHT tescilli DC-9 ile uçuş rotaları, Stockholm’den Kopenhag’a, oradan Zagreb’e ve ardından Belgrad’a ulaşmak üzerine kurgulanmıştı. Ancak uçak, o dönemki adı ile Çekoslovakya’ya düştü. Kazadan sağ kurtulmayı başaran Vulović, 2016 yılında yaşamını yitirdi.

23 yolcu ve 5 mürettebatı bulunan uçağın, Kopenhag’dan kalkış gerçekleştikten sonra yaşadığı trajik sonun en bilinen nedeni, uçağa, Hırvat teröristler tarafından yerleştirilen, el yapımı bir bombanın patlaması olduğu yönünde.

22 yaşındaki Vesna Vulović, İsveç’te yapılan ekip değişiminde, pilot ve yardımcı pilotla birlikte uçuş ekibine dahil olan 3 görevliden biri. Bu uçuşta görevlendirilmesi ise bir yanlışlığın ürünü. Ekip ve rota planlarını organize eden kişi, onu Vesna adlı başka bir meslektaşıyla karıştırdı. Ancak Vulović her zaman Danimarka’nın başkentini ziyaret etmek ve Sheraton’da uyumak istediği için sesini çıkarmadı ve uçuşa katıldı.

Hikayeyi daha şaşırtıcı ve mucizevi kılan şey ise, Vesna Vulović’in, uçak 30.000 feet irtifanın üzerinde patladığında, uçağın arka tarafında olmasıydı. Patlama sonrası bir trolle yardımı ile uçağın kopan kuyruk parçasına tutunarak ormanlık alana düşen Vulović’in hızı, ağaçlar tarafından kesildi ve yoğun bir kar kümesinin içine düşmesi de bir başka şans oldu. Paraşütsüz şekilde en yüksekten düşme rekorunu da eline geçirerek hayatta kaldı. Uçaktaki diğer 27 kişiden kurtulan olmadı.

Çığlıkları, civardan insanların onu kurtarmasını sağladı. Ancak daha 27 gün komaya girdi. Kafatası, kaburgaları, bacakları ve pelvis kemiği de dahil olmak üzere, neredeyse tüm kemikleri kırıldı. Belden aşağısı tamamen felç olmasına rağmen, sonunda iyileşti ve hatta işine geri döndü. Kazayla ilgili hiçbir şey hatırlamadığını, sadece uçağa bindiği ve hastanede uyandığını hatırladığını söyledi.

30.000 feet’ten düştüğü bu açıklamaya şüpheyle yaklaşanlar var. Uçağın, daha düşük bir irtifada olduğu ve yanlışlıkla Çek ordusu tarafından düşürüldüğü de iddialar arasında. Uçağın savaş uçağından daha yüksek irtifada seyrettiğine dair sahte kanıtlar yaratıldığı da söyleniyor.

Soruşturmayı yürüten Çek gizli servisi, olayla ilgili terörizm kanıtı olarak, çalar saat parçaları ve İsveç gazetesine bir Hırvat grubu adına patlamanın sorumluluğunun üstlenildiğine dair yapılan anonim bir açıklama oldu.

Ancak uçağın düşürüldüğü teorisi, Yugoslavya, Hollanda ve Çekoslovakya’dan uzmanlar tarafından incelenen DC-9’un kara kutularından gelen verilerle tutarlı değil.


İlgili Haber | Kabin Memurluğunun Tarihine Yolculuk


Vulović, 1990 yılında JAT tarafından Slobodan Milošević’e karşı siyasi faaliyetler nedeniyle kovuldu. Milošević, 2000 yılında istifa etti, 2001 yılında tutuklandı ve savaş suçlarından yargılandı. 2006’da öldü. Vulović ise Milošević’ten on yıl fazla yaşadı. 66 yaşında hayata veda eden Vulovic, Belgrad’daki dairesinde arkadaşları tarafından ölü bulundu.

JAT Havayolları’nın halefi ise Air Serbia oldu.

(Visited 151 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info