En Çok Karıştırılan Havalimanları – Boarding Info

Written by 17:32 EN'LER - İLK'LER, Havacılık

En Çok Karıştırılan Havalimanları

Grenada’ya mı yoksa Granada’ya mı gidiyorsunuz? Biletinizi iyice kontrol ettiniz mi? Kendinizi bambaşka bir yerde bulmayın!

Özellikle büyük havaalanları, doğru şehirdeyseniz bile, yeterince karışıktır. Fakat dünya genelinde pek çok yolcu, uçak biletlerini yanlış havalimanına aldığını öğrendiğinde asıl büyük problemler başlıyor.

İsim benzerliği, yakın telaffuzlara sahip olmak, havalimanı kodlarının benzeşmesi gibi pek çok sebeple yolcuların karıştırdığı ve yanlış bilet aldığı havalimanlarının sayısı hiç de az değil. En çok karıştırılan havalimanlarının bir kısmını sizin için derledik.

Sidney-Nova Scotia

Kanada’nın kuzey batısında, Atlantik Okyanusu kıyısındaki Nova Scotia, Kıbrıs’ın beş katı büyüklüğünde bir yarımada. Bölgenin yoğun nüfuslu şehrinin adı da Sidney. Nova Scotia’daki Sidney’de güneşin tadını çıkarmayı bekleyerek yola çıkan pek çok insan kendini Avustralya’da buz gibi Sydney’de bulabiliyor.

Pandemiden bir süre önce, 18 yaşında Amsterdamlı Milano Schipper, sırt çantasını hazırlayıp plajların tadını çıkarmak için yola düştü. Bunun yerine kendini kar fırtınasının ortasında buldu. Schipper, uçak kalktıktan sonra önündeki ekranda uçuş planını gördüğü an yanlış yere gittiğini fark etti. Bu olay o kadar fazla sayıda yaşanıyor ki bir dönem, Nova Scotia’ya “Yanlış Sidney’e Hoş Geldiniz” temalı bir tanıtım programı oluşturulması bile gündeme geldi. 2002’de bir İngiliz çift, 2008’de Arjantinli bir kadın, 2009’da Hollandalı dede ve torunu ve 2010’da bir İtalyan çifti yanlış Sidney’e uçuş vakalarının aktörlerinden sadece bir kaçı.

Birmingham-Alabama

İngiltere’nin ikinci büyük şehri Birmingham ile ABD’nin Alabama eyaletindeki Birmingham- Shuttlesworth Havalimanı en çok karıştırılan durumlar arasında üst sıralarda. En son 2016 yılının Mayıs ayında İngiliz Richella Heekin, erkek arkadaşı Ben Marlow’u 30. Yaş günü hediyesi olarak, Las Vegas’a götürmek istedi. İnternetten bilet alırken Birmingham’ları karıştıran Heekin, 2 yıldır hayalini kurduğu tatile çıkamadı.

Çift Birmingham Havaalanı’na geldiğinde, American Airlines’ın kontuarlarının kapalı olduğunu gördü. Görevliler kendilerine, uçuşlarının, buradan değil, havaalanı kodu BHM olan Alabama Birmingham’dan olduğunu söyleyince çift bir anda gözyaşlarına boğuldu. Biletleri yanan çift bunun yerine Amsterdam’a tatile gitti.

Auckland-Oakland

Michael Lewis, uzunca bir Avrupa tatilinin ardından Londra’dan uçağa bindiğinde Oakland’daki evine dönmeyi amaçlıyordu. Oysa kendisini bir anda Yeni Zellanda’nın Auckland şehrinde buldu. Londra’dan Los Angeles’a Air New Zealand uçuşuna bilet alan Lewis, Oakland için Los Angeles’ta farklı bir havayoluna geçecekti. Oysa gerçek durum Londra’dan kalkan Air New Zealand uçağı Los Angeles’te yolcu indirip bindirdikten sonra Auckland’a gidiyordu. Los Angeles’e indiklerinde yorgun ve uykusuz olan Lewis, uçaktan inen kalabalığı bekleme salonuna kadar takip etti. Air New Zealand ekibi, Auckland’a devam edecek yolcuları uçağa geri davet ettiğinde Auckland’ı Oakland olarak algılayan Lewis uçağa geri bindi ve kendini Yeni Zelanda’da buldu. Durumu indikten sonra fark eden dalgın yolcu ertesi gün yine çok uzun bir seyahat ile Los Angeles’e geri gönderildi.

Granada-Grenada

Bir harfin ne büyük fark yarattığını gözler önüne seren hikayenin kahramanları ABD’li bir çift. 2014’te, İspanya’nın Granada kentinde tarihi bir tur planlayan çift, uçağın haritasında İspanya yerine Karayipler’deki Grenada adasına yönlendiğini gördükleri anda şok geçirdi. ABDliler bu hatayı yapan ilk yolcular da değildi. Havayolunun geçmişinde bu hataya düşen onlarca yolcunun kaydı bulunuyor. Örneğin 2013’te Lamenda Kingdon, İngiltere’den Granada’ya iki saatlik bir yolculuk beklerken, kendisini Grenada’ya yapılan 10 saatlik bir uçuşta buldu. Yanındaki yolcu ile sohbet ederken hatasını keşfeden kadın, “Granada’nın” Grenada diye telaffuz edildiğini iddia etti.

Havaalanı Kodlarına Dikkat!

Bazen de havaalanlarının kodlarına bakarak yanlış yapmak mümkün. Örneğin ABD’nin Missouri eyaletinin en büyük üçüncü Springfield Havaalanı (SGF) iken Illinois eyaletinin başkenti ve Şikago’dan sonra en büyük şehri olan Springfield Havaalanı’nın kodu (SPI)

Kaliforniya’daki San Jose Havalimanı’nın kodu (SJC) iken Kosta Rika’daki San Jose’nin kodu (SJO)

ONT kodlu Ontario Havalimanı’nın Kanada’da olmasını bekleriz. Ama aslında Kaliforniya’da. İtalya’nın Cenova şehrindeki havalimanı GOA; Hindistan’daki Goa şehrinin havalimanının kodu GOI.

Nijerya’nın Lagos şehrindeki havalimanının kodu LOS iken Las Vegas’ın kodu LAS.

Santiago’ları sakın unutmayın! Şili’deki (SCL), İspanya’nın Galiçya bölgesindeki (SCQ).

Fransız Polinezyası’ndaki Tatapoto (TKV) yerine yine Fransız Polinezyası’ndaki Takapoto’ya (TKP) gitme ihtimaliniz son derece yüksek.

ABD’de Dallas ile Washington Dulles Havalimanı da karıştırılmaya son derece müsait.

(Visited 38 times, 1 visits today)
Close