Uçakta Güneş Yanığı Olabilirsiniz – Boarding Info

Written by 22:35 Bunları Biliyor Musunuz?, HAVACILIK

Uçakta Güneş Yanığı Olabilirsiniz

 

Kemerinizi bağlamanın, uçakta alabileceğiniz tek güvenlik önlemi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Seyahat öncesi çantanıza güneş kreminizi de koydunuz mu? Uzmanlar uyarıyor dikkat uçakta güneş yanığı olmayın!

Güneş kremlerine olan ihtiyacınızın, sadece deniz, kum, güneş tatilinde olacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Uçak yolculuğu esnasında da her zaman için güneş yanığı olma riskiniz olduğunu biliyor musunuz? Dünyaca ünlü dermatologlar, hepimizi yakından ilgilendiren ve endişe verici bir gerçeği açığa kavuşturuyor. Uçuş esnasında yanımızda kesinlikle güneş kremi bulundurmalıyız.

Hava koşullarında olağanüstü bir durum yoksa, uçuş esnasında uçağımız yerden 30 bin feet ( yaklaşık 10 km) kadar yükseğe çıkıyor. İşte tehlike de tam bu noktada başlıyor. Seyir esnasında güneşe yerden yaklaşık 10 kilometre daha yakın olduğumuz için, özellikle pencere kenarında oturan bir yolcu, güneşin zararlı etkilerini yere göre çok daha ciddi boyutlarda hissediyor. Daha da ilginç olanı ise güneşe bu yakın olma durumu sebebiyle, hava bulutlu veya yağışlı olsa bile yanık tehlikesi aynen geçerli. Uçağın irtifasını daha da artırması, riski de artırıyor.

Uçak camları, UVB olarak adlandırılan ultraviyole ışınların geçmesini engelleyebiliyor. Oysa UVB’ye göre daha zararlı olan UVA ışınları, uçak penceresini aşarak kabin içerisine yani yolcuya doğrudan ulaşıyor. Ultraviyole ışınların tüm dalga boylarında, radyasyon etkisi ile insanda kanseri tetiklediği konusunda bilim adamları hem fikir. Gereğinden fazla güneş ışığına maruz kalmanın kırışıkları arttırarak erken yaşlanma ve deri kanseri sonuçları doğurduğu bilim insanlarınca ortaya konulmuş olan bir gerçek. Hal böyle olunca uçakla yapılan seyahatler de bu anlamda riski artırıyor.

PİLOTLARDA CİLT KANSERİ RİSKİ YÜKSEK!

Yapılan araştırmalar, özellikle pilotlarda daha sık cilt kanseri vakalarının görüldüğünü doğruluyor. Çok uzun uçuş süreleri boyunca pilotlar, geniş kokpit pencerelerinin ardında ciddi şekilde güneş ışınlarına ve dolayısıyla güneşin zararlı etkilerine maruz kalıyorlar. Rakamlar da bunu doğruluyor.

Bir araştırma sonucu, 30 bin feet irtifada pilotun bir saat maruz kaldığı güneş etkisinin, 20 dakika solaryuma girmek etkisi ile birbirine çok yakın olduğunu gösteriyor.

Her ne kadar bizler yolcu olarak uçak içerisinde pilotlar kadar çok zamanımızı harcamıyor olsak da bizlerin de risk altında olduğunu söylememiz gerek. Özellikle çok sık okyanus ötesi ve long haul dediğimiz uzun menzilli rotalarda seyahat ediyorsanız dikkatli olmanızda fayda var. Uçuş esnasında güneş ışınlarının en fazla yansıma yaparak, zarar verdiği durumlar ise uçağın karlı bölgelerin üzerinde uçtuğu ve kalın bulut kümelerinin arasına girdiği zamanlar olduğunu da unutmayalım.

NE YAPMALIYIZ?

Uzmanlar, uçakta güneş yanığını engellemek için, uçağa gelirken yanımızda geniş spektrumlu (yüksek faktörlü) ve özellikle UVA ışınlarına karşı korumalı güneş kremi bulundurmamızı söylüyor. Uçuş esnasında her 2 saatte bir yüzümüze ve vücudumuzun açıkta kalan yerlerine sürdüğümüz güneş kremini tazelememiz öneriliyor.

Aynı zamanda uçuş esnasında (zorunlu olarak açık bulundurulması gereken zamanlar haricinde) güneşlikleri kapalı tutmamızda da fayda olduğu konusunda hemfikirler.

Eğer gereğinden fazla uzun uçuşlar gerçekleştiriyorsanız da her defasında cam kenarında oturmak yerine arada koridor tarafında seyahat etmeniz sizin için çok daha iyi olabilir.

(Visited 298 times, 1 visits today)
Close