2023'te Gökyüzü İle Buluşacak Havayolları | Boarding Info

Written by 01:54 Güncel-Gündem, HAVACILIK

2023’te Gökyüzü İle Buluşacak Havayolları

Havacılık sektöründe, 2022 yılı boyunca devam eden güçlü toparlanma eğilimleri, yeni havayollarının hizmete başlamasına ve yepyeni uçuş rotalarının aktif hale gelmesini sağladı. 2023 yılında da bazı yeni havayollarının gökyüzü ile ilk kez buluşmasına şahit olacağız.

Seyahat severlerin dört gözle beklediği bu yeni havayollarının bazıları, gökyüzü ile buluşmadan önce bazı engelleri aşmak zorunda.

Bonza

Avustralya, 2023’ün ortasına kadar yeni bir düşük maliyetli havayolunun hizmete başlamasını bekliyor. Yeni havayolunun operasyonlarına başlaması için, Avustralya Sivil Havacılık Emniyeti Kurumu’ndan Hava Operatörü Sertifikası (AOC) almak zorunda. Bonza, Queensland, Yeni Güney Galler ve Victoria’dan, Boeing 737 MAX 8 uçaklarından oluşan bir filo ile operasyonlara başlamayı amaçlıyor. Bir startup olarak kurulacak olan şirket, bölgesel seyahat fırsatlarını geliştirmek için diğer havayolları tarafından hizmet verilmeyen birçok farklı destinasyona uçmayı planlıyor.

Bonza, henüz AOC onay sürecinde olsa da şimdiden uçaklarını teslim almaya başladı. Hedef, ilk yıl içinde sekiz uçağa ulaşmak. Ancak, Avustralya’da daha önce başarısız olan bazı bölgesel havayollarının ardından, Bonza’nın, hiç tercih edilmeyen rotalarda uçuş yaparak, ayakta kalabileceğine dair ciddi şüpheler var.

Liliair

Avusturya Klagenfurt Havalimanı merkezli yeni bir havayolu şirketi olan Liliair, Frankfurt, Hamburg ve Münih’e uçuşlar yapmak için CRJ900 uçaklarını filoya katacak. Onay süreçlerinin 2023’ün başlarında tamamlanması ve havayolunun rezervasyon sisteminin Ocak ayında aktif hale geçmesi bekleniyor. İlk uçuşun Nisan 2023’te yapılması planlanıyor. Başlangıçta Klagenfurt’tan Frankfurt’a günde iki kez uçuş yapılacak. Ardından Hamburg ve Münih’e de uçuşlar başlayacak.

Marabu Havayolları

Marabu Havayolları, Estonya’nın başkenti Tallinn merkezli yeni bir havayolu şirketi olsa da operasyonlarını Hamburg ve Münih’ten gerçekleştirecek. Avrupa ve Kuzey Afrika’daki eğlence destinasyonlarına uçuşlar başlatmayı hedefleyen havayolu, Hırvatistan, İtalya, Portekiz, İspanya ve Mısır’daki havalimanlarına yapacağı uçuşlarını, wet lease şeklinde kiraladığı Airbus A320neo uçakları ile icra edecek. Başlangıçta Nordic Aviation Group, uçakları Marabu adına işletecek ve uçuşlarda Nordic Aviation’un AOC’si kullanılacak.

Görsel: Shutterstock

Marabu Havayolları, aynı zamanda Condor Havayolları’nın da sahibi olan yatırım şirketi Attestor’a ait. Nihayetinde Marabu’nun amacı, kendi AOC’si altında, uçakları uçurabilmek.

Nigerya Air

Nijerya’nın yeni bir ulusal taşıyıcısı ilk olarak 2018’de duyuruldu. Ancak henüz uçmaya başlamadı. Havayolu, şu anda yasal sorunlarla boğuşuyor ve Nijerya Federal Yüksek Mahkemesi’nden Şubat 2023’te çıkacak karar bekleniyor.

Havayolunun karşı karşıya olduğu en büyük sorun, diğer Nijeryalı havayollarının rekabete aykırı olduğu gerekçesiyle; yabancı yatırımcıların kısmi mülkiyetine karşı Nijerya Air’e karşı çıkması. Uçuşlara başlamak üzere ruhsatını epey süre önce alan havayolu, mahkeme sonuçlanana kadar bir adım atamıyor. Havayolunun en geç 29 Mayıs 2023’te mevcut Nijerya Başkanı’nın görevden ayrılacağı tarihte uçuşlara başlaması bekleniyor.

Toki Air

2023’te faaliyete geçmeye hazırlanan Toki Air, Tokyo’dan yaklaşık 300 kilometre uzaklıktaki Niigata Havalimanı’nda ilk uçağını teslim aldı. Havayolu, Niigata ve çevre bölgeler arasındaki bağlantıları geliştirmek üzere yola çıktı. Hedef, iki ATR 72-600 uçağı ile Kobe, Chubu ve Sapporo’ya uçmak.

Görsel: Shutterstock

Toki Air ve uçak üreticisi ATR, havayolunun iş modelini tamamlayacak uçaklar için en uygun rotaları geliştirmek üzere birlikte çalışıyor. Toki Air ayrıca Niigata Havalimanı’nı Sado Adası’ndaki Sado Havalimanı’na bağlamayı da planlıyor. Havaalanının kısa bir pisti var ve buraya uçmak üzere, şu an geliştirme aşamasında olan ATR 72’nin, Kısa Kalkış ve İniş versiyonu ATR72-600S’nin kullanılıp kullanılamayacağı inceleniyor.

Invivo Air

2023’te hizmete başlayan sıra dışı havayollarından biri de Invivo Air. Ocak 2023’te faaliyete başlamayı planlayan Invivo Havayolları, dünyanın ilk şarap imalathanesi olan havayolu şirketi olacak.

Yeni Zelanda merkezli şarap üreticisi Invivo Wines, bir havayolu şirketi kuruyor ve uçakta şarap tadımı ile gecelik konaklama gibi detaylar da içeren her şey dahil bir uçuş keyfi sunmaya hazırlanıyor.

Havayolunun ilk uçuşu için Auckland’dan havalanacak uçak, iki saat sonra Queenstown’a varacak. Her şey dahil deneyimler içeren uçuşta, uçakta şarap tadımı ve Hilton Queenstown Resort & Spa’dan konaklama hizmeti de bulunuyor. Havayolu, ilk uçuşta, tüm koltukları rezerve edilmiş olan kiralık bir Saab 340A kullanmayı hedefliyor.

(Visited 44 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info