A321neo'nun İlk Afrikalı Operatörü | Boarding Info

Written by 16:54 EN'LER - İLK'LER, Havacılık

A321neo’nun İlk Afrikalı Operatörü

Mısır’ın ulusal havayolu Egypt Air, Airbus A321neo’nun ilk Afrikalı operatörü oldu. Mısırlı havayolu, uçağın teslimat uçuşunu %34 oranında sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ile gerçekleştirdi.

Egypt Air, kiralama şirketi Aercap tarafından teslim edilen ilk Airbus A321neo’yu filosuna kattı. Airbus’ın üretim bandından MS3211 seri numarası ile çıkan uçak SU-GFR kuyruk tescilini aldı.

27 Şubat’ta teslim alındıktan sonra, saat 12:05’te Hamburg Finkenwerder Havalimanı’ndan (XFW) kalkan uçak, yerel saatle 17:09’da Mısır’daki yeni evi Kahire Uluslararası Havalimanı’na (CAI) indi. Havayolunun toplam 7 adet A321neo siparişi bulunuyor.

Afrika’daki ilk A321neo operatörü olan Egypt Air, uçağı 16 business class ve 166 ekonomi sınıfı koltuk ile konfigüre etti. Havayolu, yeni uçağını Afrika, Avrupa ve Orta Doğu’daki rotalarda kullanmayı hedefliyor.

%34 SAF ile Uçtu

Almanya’dan Mısır’a yapılan teslimat uçuşu, havacılıkta dekarbonizasyonu teşvik etmek için %34 sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kombinasyonu ile gerçekleştirildi.

Egypt Air’in teslim aldığı A321neo ile gerçekleştirdiği teslimat uçuşu

Airbus uçakları şu anda, %50’ye kadar oranda geleneksel uçak yakıtı ile karıştırılan, kullanılmış yağ, sıvı yağ ve gres gibi hammaddelerden üretilen Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kombinasyonu ile çalışabiliyor. Uçak yakıtı içerisindeki CO2 emisyonları, alışılagelmiş fosil yakıtlara kıyasla, %80 daha azdır.

Avrupalı üretici Airbus, uçağın test koşullarında %100 SAF uçuşları gerçekleştirdi. Ancak, 2020’li yılların sonuna kadar %100’e kadar SAF kullanılan uçuşların başlaması beklenmiyor.

A321neo operatörleri listesine katılmak

Egyptair, Airbus A321neo operatörleri listesine katıldı. Air New Zealand kısa bir süre önce Auckland, Wellington, Christchurch, Dunedin ve Queenstown arasındaki yurt içi operasyonlarda kullanılmak üzere üçüncü A321neo’sunu teslim almıştı. Air New Zealand, A321neo’nun kabinini 217 koltuklu tek sınıf şekilde konfigüre ediyor.

Air New Zealand A321neo

Havayolu, uçağı teslim aldıktan sonra, Almanya’dan Güney Pasifik’e götürmek için zorlu bir rota çizdi. Hamburg Finkenwerder Havalimanı’ndan (XFW) başlayan ve Auckland Uluslararası Havalimanı’nda (AKL) sona eren teslimat uçuşu için, Hamburg (XFW) – Muscat (MCT) – Kuala Lumpur (KUL) – Cairns (CNS) – Auckland (AKL) rotası takip edildi. Her meydanda mürettebatın dinlenmesi için beklemeler yapıldı.

(Visited 12 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info