ABD Hava Kuvvetleri’nden eVTOL’e Dev Yatırım

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF) ile Archer Aviation arasında, 142 milyon Dolarlık yatırım anlaşması yapıldığı resmi olarak açıklandı.

Elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) yapabilen hava araçları geliştiren bir şirket olan Archer ile USAF, 2021’den beri çok sayıda proje üzerinde birlikte çalışıyor. Ancak yapılan yeni anlaşma, iki taraf arasındaki bağların daha da güçlendirildiği anlamına geliyor.

ABD Hava Kuvvetleri, 142 milyon Dolarlık yatırımın bir parçası olarak altı adede kadar Archer tarafından geliştirilen Midnight isimli uçaktan satın alacak. Anlaşma ayrıca, ek uçuş testi verilerinin ve sertifikasyonla ilgili test raporlarının paylaşılmasını, pilot eğitimleri ile bakım ve onarım operasyonlarının geliştirilmesini de içeriyor.

Archer tarafından 31 Temmuz 2023’te yapılan açıklamada, “Yeni sözleşme, ABD ordusunun, Archer’ın yenilikçi eVTOL uçağının, ülkenin Silahlı Kuvvetlerine getireceği dönüştürücü potansiyeli kabul ettiğine işaret ediyor” şeklinde bir ifade kullandı. Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal savunmasını güçlendirecek yetenekler geliştirdiklerini vurguladı.

Archer şirketi, AFWERX Agility Prime programı ile eVTOL teknolojilerinin, dikey uçuş pazarındaki dönüşüm potansiyelini ve Savunma Bakanlığı uygulamalarını değerlendirmesine yardımcı olmak için ABD Hava Kuvvetleri ile birlikte çalışıyor.

Archer’a göre Midnight uçağının helikopterlerin yerine çok daha emniyetli ve sessiz bir alternatif sağlaması ile ABD ordusu için lojistik, işletme ve bakım açısından maliyetlerde ciddi bir tasarruf yaratması muhtemel.

Archer’ın kurucusu ve CEO’su Adam Goldstein, “Bu tarihi anlaşma, Silahlı Kuvvetlerimizin, eVTOL uçaklarımızın sunduğu en son teknolojiyi benimseme konusundaki kararlı taahhüdünü yansıtıyor” şeklinde konuştu. “eVTOL teknolojisinin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesinin ulusal bir öncelik olmaya devam ettiği açık. Nakliye, lojistik ve kurtarma operasyonlarına odaklanarak Midnight’ı operasyonel filolarına entegre etmek için ABD Savunma Bakanlığı ve ABD Hava Kuvvetleri ile yakın bir şekilde çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” diyerek bu konudaki gelecek hedeflerini aktardı.

Archer’ın Mayıs 2023’te Devlet Hizmetleri Danışma Kurulu’nda yer almaya başladı. Danışma kurulunun amacı, Archer’ın eVTOL uçağını ticarileştirme fırsatlarını keşfetmek için, ABD hükümeti ve kamu güvenliği kurumlarıyla daha fazla ilişki kurmasına izin vermek olarak belirtildi.

AFWERX Agility Prime programlarının lideri Albay Tom Meagher, “Misyonumuz, ABD’nin gelişmekte olan havacılık ve uzay teknolojisini daha da geliştirme ve yayma konusunda dünyaya liderlik etmeye devam etmesini sağlamaktır” ifadesini kullandı. “eVTOL uçakları, havacılık alanındaki üçüncü devrimin zirvesini temsil ediyor. Bu uçaklar ve onların soyundan gelenler, yetenek ve verimlilikte ilerlemeler sağlayacak. ABD Savunma Bakanlığı ve ABD Hava Kuvvetleri ile olan sözleşmelerimiz, en başından itibaren ve teknoloji geliştikçe, bu uçakların ABD ordusuna sunduğu birçok avantajın kilidini açmamızı sağlamada rol oynama fırsatı sağlıyor.” diyerek bu iş birliğinin etki alanını vurguladı.

Archer, ilk ticari eVTOL uçuşlarını 2024’te başlatmayı planlıyor. Midnight, 100 mil (160 km) kadar menzilde uçabilecek. Ancak eVTOL, aralarda 12 dakika şarj edilerek, 20 millik (32 km) uçuşlar yapacak şekilde optimize edildi.

Yaklaşık 450 kilogram taşıma kapasitesine sahip olacak Midniight, her biri bir çift elektrik motorunu destekleyen altı bağımsız pil takımıyla çalışıyor.

adbanner