ABD, Rusya ve Çin ile Uzay Savaşlarına Hazır!

The Guardian’a konuşan ABD ordusunda görevli üst düzey bir yetkili, ABD’nin en dişli rakipleriyle “gerekirse uzayda savaşmaya hazır olduğunu” söyledi.

ABD Uzay Kuvvetleri (USSF) yıllardır Rusya ve Çin’in, ABD’nin uzay güvenliğine karşı farklı silahlar geliştirmek üzere yaptığı aktif çalışmalarla ilgili endişelerini sayısız kez dile getirdi. Bu silahlar arasında siber savaş, elektronik saldırı platformları, uydu sensörlerini körleştirebilen veya onlara zarar verebilen lazer teknolojisi, yerden uyduları yok edebilen füzeler ve ABD uydularını doğrudan hedef alabilen yörünge angajman sistemleri gösteriliyor.

ABD Uzay Komutanlığı yetkilisi, yaptığı sürpriz açıklamayla, ülkelerinin uzaydaki çıkarlarını savunmaya hazır olduklarını söyledi. ABD Ordusu’nda uzay operasyonlarından sorumlu General Jesse Morehouse, basına verdiği demeçte, “Birileri Amerika Birleşik Devletleri’ni veya karşılıklı savunma desteği anlaşmalarımız olan müttefiklerimiz ve ortaklarımız da dahil olmak üzere herhangi birimizin çıkarlarını tehdit ederse, gerekeni yapmaya hazırız” dedi.

Rusya’nın uzay stratejisi, 2022’de Ukrayna’yı işgal etmek için harekete geçmeden sadece bir saat önce, ABD uydu şirketi Viasat’a yönelik bir siber saldırı ile ABD’yi ve Ukrayna ile yaşanan ihtilafa dahil olan diğer Batılı ticari uyduları hedef alma tehditleriyle, giderek daha agresif bir hal aldı. Rusya ayrıca, ABD askeri varlıklarından istihbarat toplamak için bir “müfettiş” uydusu olan Kosmos-2558’i fırlatmakla suçlanıyor.

Öte yandan Çin’in uzay ile ilgili çalışmalar yapan devlete ait kuruluşu China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) 2025 yılına kadar hedeflerinin SpaceX’in yeteneklerini yakalamak ve 2030’a kadar onu geçmek olduğunu duyurdu. Çinliler, uzay ile ilgili bu iddialı hedeflerine ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Ayrıca Çin tek başına 262 istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) uydusuna sahip. Bu sayı neredeyse ABD dahil dünyanın geri kalanının toplam uydusu kadar.

Savaşta uyduların kullanımı son dönemde katlanarak arttı. Bu durum, ulusları yalnızca gelişmiş uzay araçları geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda karşı uzay operasyonları geliştirmek üzerine çalışmaya sevk etti. Çin, diğer uyduları yakalayabilen robotik kollarla donatılmış uydular fırlattı ve düşman uydulardaki motor arızalarını simüle edebilen gizli patlayıcılar geliştirdi. Rusya ise ABD’nin ürettiği tehlikeli kalıntılar nedeniyle 2022’de yasakladığı bir uygulama olan kendi uydusunu yok eden anti-uydu (ASAT) yaratma teknolojisini test etti.

ABD, ulusal güvenlikte uzayın öneminin giderek artması nedeniyle, uzay militarizasyonu ile ilgili çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda ABD Uzay Kuvvetleri kurulurken; ABD Uzay Komutanlığı da yeniden kuruldu.

adbanner