ABD’den Rusya’ya Uçak Parçası Göndermenin Suçu Ne?

Rusya’daki havayollarına ABD’den uçak yedek parçası göndermek üzere kurdukları sistem tespit edilen Rus çift, büyük bir hapis cezasıyla karşı karşıya.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan iki Rus vatandaşı, yasa dışı bir şekilde Rus havayollarına, yedek parça ihraç ederken yakalandı ve suçlarını itiraf etti.

Florida’nın Miami-Dade Bölgesi’nde yaşayan Oleg Sergeyevhich Patsulya ve Vasilii Sergeyevich Besedin, ABD İhracat Kontrol Reformu Yasasını (ECRA) ihlal edecek bir komplo kurduklarını itiraf ederken, Patsulya ayrıca, uluslararası kara para aklamak için bir sistem kurduğu suçunu da kabul etti.

Patsulya ve Besedin, Mayıs 2022’den Mayıs 2023’e kadar, başta ticari havayolu şirketleri olmak üzere, çeşitli Rus alıcılardan farklı uçak yedek parçaları ve komponentleri için sipariş topladı.

Daha sonra bu parçaları ABD’li tedarikçilerden temin eden ikili, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından uygulamaya başlanan ihracat yasalarını ve düzenlemelerini atlatarak, yedek parçaları yasa dışı bir şekilde Rusya’ya ihraç etti.

Patsulya ve Besedin, bu malzemelerin ihracatı için ABD Ticaret Bakanlığı’ndan özel izin ve lisans almaları gerektiğini bildiklerini itiraf etti.

İkilinin en çok gönderdiği malzemeler arasında, Boeing 737 uçaklarında kullanılan, karbon disk fren sistemi olduğu anlaşıldı. Besedin ve Patsulya, yedek parçaları ABD’den çıkarabilmek için, başta Türkiye olmak üzere, Rusya dışındaki farklı ülkelere yönelik bir ihracat olduğu yönünde yanlış bilgi verdi.

ABD’li yetkililer, durumu fark ettikten sonra hemen harekete geçti ve çok sayıda sevkiyatı, ihracattan önce durdurmayı başardı.

Sanıklar ayrıca, satın alma sürecinde bir Rus havayolu şirketinden aldıkları paraların ardından; hem bir tedarikçiye sözlü olarak hem de ihracat uygunluk formlarında yazılı şekilde yalan beyanda bulundu.

20 yıla kadar hapis cezası

Yürütülen soruşturma sonunda, toplamda, ABD banka hesaplarına, Rus havayolu şirketlerinden, Türk banka hesapları aracılığıyla, yasa dışı ihracata yönelik uçak parçaları ve bileşenlerini satın almak için gönderilen, en az 4.582.288 Dolar tespit edildi.

ABD Adalet Bakanlığı Ulusal Güvenlik Bölümü’nden Başsavcı Yardımcısı Matthew Olsen, “Kendi itirafları neticesinde, sanıklar hileli bir şekilde milyonlarca dolar değerinde ABD menşeli uçak ekipmanını Rus havayolu şirketlerine göndermek üzere temin etti” ifadelerini kullandı. “Bu yargılama, Bakanlığın Rus rejimini zenginleştirenleri adalet önüne çıkarma konusundaki kararlılığının son örneğidir.” şeklinde konuştu.

İhracat Kontrol Reformu Yasası’nı ihlal ederek ABD’den lisanssız ürün ihraç etmek ve uluslararası kara para aklama suçlamaları, yasalara göre maksimum 20 yıl hapis cezası gerektiriyor.

Başsavcı Merrick Garland, “Sanıklar, Ukrayna’nın sebepsiz işgalinin ardından, hassas uçak teknolojisini Rusya’ya kaçırdı. Bunu da Amerika’nın ulusal güvenliğini korumak için tasarlanmış yasalarını ihlal ederek yaptılar. Bugünkü suç duyuruları, Adalet Bakanlığı’nın ABD’yi tehlikeye atan ve düşmanlarımıza fayda sağlayan yasa ihlallerine yaklaşımının ciddiyetini yansıtıyor.” şeklinde durumu özetledi.

İki Rus vatandaşına nasıl bir ceza verileceği, 17 Haziran 2024’te açıklanacak.

adbanner