Acil Çıkış Koltuğu Hakkında Bilinmeyenler

Uçaklarda ücretini ödeseniz bile seyahat etme garantinizin olmadığı tek yer acil çıkış koltuğu!

Ekonomi sınıfında uçan yolcuların, geniş diz mesafesine sahip olması sebebiyle, gözünü diktiği acil çıkış koltuklarına oturmanın kuralları var.

Havayolları ekonomik kaygılar ile koltuk aralıklarını daraltıp uçağa daha fazla koltuk yerleştiriyor. Kurallar gereği bir tek, acil çıkış kapılarının önündeki sıraya karışamıyorlar. Acil çıkış koltuk aralıkları tek koridorlu uçaklarda 5-10 cm; geniş gövdeli uçaklarda 40 cm civarında daha geniş.

Uçakta acil durumlarda, yolcuların 90 saniye içinde kabini terk etmesi gerekiyor.

Böylesi durumlarda, uçağın kapıları kabin memurları tarafından açılıyor. Acil çıkış kapılarının ise önünde oturan yolcular tarafından açılması gerekiyor. Bu nedenle acil çıkışa oturan yolcuların kuralları anladığı ve gerekirse tahliyeyi başlatacağından emin olunmalı.

Tereddüt ederseniz, dil bilmiyorsanız veya bunu yapmak istemezseniz, kabin memuru, yerinizi değiştirme yetkisine sahip.

Acil Çıkış Koltuğuna Kimler Oturamaz❓

  • 18 yaşından küçükler
  • Bebekli yolcular
  • Hareket engeli olanlar
  • Yaşlılar
  • Kilo problemi olanlar
  • Hükümlü yolcu ve refakatçileri

Havayolu şirketleri, acil çıkış koltuklarının satışından yılda 2 milyar dolara yakın para kazanıyor. Türkiye’de bu koltukların ücretleri iç hatlarda 15 TL’den başlıyor. 3-4 saatlik dış hat uçuşlarında 13-20 Dolar arasında değişiyor. THY, 6 saatten daha uzun uçuşlarda bu koltukları 59-79 Dolar arasında değişen fiyatla satıyor.

adbanner