Airbus 50 Yıllık Tarihinde İlk Kez Tesis Kapatacak

Avrupalı imalatçı Airbus, şirketin 50 yıllık tarihinde ilk büyük tesis kapanışına hazırlanıyor. Şirketin COVID-19 sonrası kurtarma planının bir parçası olarak İspanya’daki Puerto Real tesislerinin kapatılması planlanıyor.

Puerto Real tesislerinin, şu anda ticari uçaklar yerine savunma ve uzay projelerinin üretimlerine odaklanan yakınlardaki Cadiz tesisindeki operasyonlarla birleştirilmesi için sendikalarla görüşülüyor. Puerto Real tesisi 350 civarında personel çalıştırırken, Cadiz tesisinde yaklaşık 460 kişi çalışıyor.

Bu adım, Airbus’ın İspanya merkezli operasyonlarında zorunlu fazlalıklardan kaçınma hedefiyle atılırken; yatırım  ve bu gibi benzeri konular, nihai sendika müzakerelerine tabi durumda.

Airbus, son A380’in üretimini tamamlarken, robot destekli Puerto Real tesisindeki operasyonlar hızla düştü. Tesis, daha önce A380’in kuyruk tertibatının üretiminin bir parçasıydı.


İlgili Haber | Pandemi 4 Motorlu Uçakları Bitirdi!


Bir bütün olarak Avrupalı imalatçı Airbus, COVID-19 salgını sırasında yeni uçak siparişleri için daha önce benzeri görülmemiş bir düşüş yaşadı.

Sendikalar ise tesisin kapanma olasılığına karşı uzun süredir lobi yaparak, Puerto Real’in kapatılmasının şu anda İspanya’daki en yüksek işsizlik oranlarından birine sahip olan Cadiz’deki yerel ekonomi üzerinde önemli bir negatif etki yaratabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Zira bölgede, her dört yetişkinden birinin işi yok.

Bu nedenle sendika temsilcileri, işçilerin yüksek vasıflı işlerin az olduğu bir bölgede, yüzlerce yüksek teknolojili iş sağlayan bir tesisin kapatılmasının ekonomik etkisinden korktukları için kapanmaya karşı savaşmaya devam edeceklerini söylüyor.

UGT sendikasından Juan Antonio Vazquez: “Yatırımlar, yeni iş paketleri ve pandemi öncesine göre daha yüksek istihdam seviyeleri görene kadar, şirketin herhangi bir tesisi kapatmasına izin vermeyeceğiz. Hem yerel ekonomiyi hem de tüm tedarik zincirini sürdürmek için, Cadiz gibi yerlerde stratejik sektörleri zorlayan endüstriyel bir iklimi desteklemek için hükümetle birlikte çalışacağız” görüşünü savunuyor.

Bir Airbus sözcüsü ise Cadiz’deki hangi tesiste üretimin durdurulacağına dair resmi olarak herhangi bir karar verilmediğini söyledi. Ancak Puerto Real’in her halükarda, Avrupa’daki tesislerde, gelecekte kullanılacak endüstriyel teknolojinin geliştirilmesinde bir rolü olacağını söyledi.

adbanner