Airbus ve Air France Ortak Şirket Kuruyor

Avrupalı imalatçı Airbus ve Fransa’nın ulusal havayolu Air France, dünyanın dört bir yanında aktif hizmet veren Airbus A350 uçaklarının, gökyüzündeki varlığını sürdürmesini sağlamak üzere bir ortak girişim (Joint Venture – JV) kurmak için harekete geçti.

Yapılan açıklamalara göre, kurulacak ortak girişim, dünya genelinde Airbus A350 uçaklarının komponent bakım hizmetlerinin sağlanması amacını taşıyor.

Bakım hizmeti, A350-900, A350-1000 ve A350F (kargo) olmak üzere tüm Airbus A350 uçak ailesi modelleri için, tedarik zinciri yönetimi, tamirler ve uçaktaki komponent ve bileşenler için bir yedek parça havuzu oluşturulmasını içeriyor.

Air France bu ortaklığa, Air France Industries KLM Engineering & Maintenance (AFI KLM E&M) iştiraki aracılığıyla katılacak. Her iki şirket de kurulacak ortak girişimin %50’sine sahip olacak. Plana göre, şirketin kurulmasının ardından, hem Airbus hem de Air France, kendilerine ait uçak komponentleri ve varlıklarını, kurulacak ortak girişimin havuzuna aktaracak.

Yeni ortak girişim, öncelikle Airbus’ın ticari tekliflerini optimize etmesine yardımcı olacak. Öte yandan dünya genelinde aktif olarak uçan Airbus A350 filosunun artan uzun vadeli bakım ihtiyaçlarının daha iyi karşılanabilmesine olanak tanıyacak.

Havayolları şu anda A350 ailesi uçakları için 1.100’den fazla sipariş verdi. Airbus, bu siparişlerin, 550’sini müşterilere teslim etmeyi başardı.

Airbus ve Air France, ortak girişimin “ilgili tüm yetkililerin onayına bağlı olarak” 2024 yılının ilk yarısında faaliyete geçmesini planlıyor.

AFI KLM E&M Genel Müdür Yardımcısı Anne Brachet: “Her zaman doğru fiyata yüksek kalite hassasiyeti ile sunacağımız destek çözümleriyle, pazarın ihtiyaçlarına çok daha iyi yanıt verebileceğiz. Müşterilerimizin uzun vadeli memnuniyetini garanti edebileceğiz” ifadelerini kullandı.

Airbus Müşteri Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Cristina Aguilar‘a göre, iki şirketin “uzun süredir devam eden bir ilişkisi” var. Bu nedenle ikilinin beceri ve yeteneklerini bir araya getirmek, tüm Airbus A350 operatörlerine “gelişmiş bir hizmet” sunmak için çok değerli bir adım olacak.

adbanner