Airbus’ın Yeni Uzay Gemisi

Bir kaç hafta önce Cenevre’de düzenlenen Avrupa’nın en büyük iş jeti fuarı EBACE’nin katılımcı şirketlerinden biri de; Avrupalı imalatçı Airbus’ın iştiraki şirketi, Airbus Corporate Jets (ACJ) idi. Şirket EBACE fuarında ilk kez, geniş gövdeli özel uçaklar için hayata geçirilen “Harmony” kabin tasarımını görücüye çıkardı.

Harmony kabinleri, havayollarının uçtuğu geniş gövdeli A330neo’nun özel jet versiyonu olan ACJ330neo için tasarlandı. Önümüzdeki süreçte de Airbus ACJ350XWB’ye uyarlanması düşünülüyor. Airbus Corporate Jet müşterileri, gökyüzündeki evlerinin iç mekanlarını kendi zevklerine göre dekore edebiliyor.

ACJ Yaratıcı Tasarımlar Departmanı Başkanı Sylvain Mariat Harmony isimli tasarımı şöyle özetliyor: ““Harmony, zamansız ve zarif bir tasarım konsepti. Çünkü bizler bugüne kadar müşterinin önüne konulan geleneksel kabin tasarımlarını kırmaya cesaret ettik. Yaratıcılığımızın müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak konusunda benzersiz olması gerekiyor. Çünkü müşterilerimiz bizim onlara verdiğimiz uçaklarda misafirlerini ağırlıyor ve onlara iyi birer ev sahibi olmak yakışır. Özel uçakları müşterilerin “dünya üzerindeki dünyaları” biz de bu felsefeden yola çıkarak bu tasarımları zenginleştiriyoruz.”

Yeni tasarım, Airbus’ın son dönemde yolcu uçaklarında hayata geçirdiği Airspace kabin tasarımına dayanıyor. Çevre kontrol ve kabin içi aydınlatma iyileştirmeler ile yolcular için daha fazla yer sunan kabin, ferahlık hissiyatı sunması ile öne çıkıyor.

Yen kabin tasarımına kavisli ve yarım daire şekilli bir akışın hakim olduğunu söylemek mümkün. Kabinin ferah ve geniş giriş kısmında holografik bir Dünya, yolcuları karşılıyor. Bu dünyanın üzerinde uçağın rotasını seyretmek mümkün. Uzay gemisinde olduğunuzu düşündürecek bir salona sahip olan kabinde; yolcuları çok mutlu hissettirecek ve sosyalleşmelerini sağlayacak yuvarlak masalar yer alıyor.

Uzun bir masa ve koltukları da içeren altı kişilik konferans / yemek odası aynı zamanda VIP banyoyu da içinde barındırıyor. Uçağın ön tarafında, en-suite banyolu ana yatak odası, özel bir çalışma ofisi ve mürettebat dinlenme alanı bulunuyor. Uçağın arka tarafında özel bir çalışma ofisi, çift kişilik yatağa dönüşen koltuklara ve duş olanaklarına sahip özel banyolar bulunan dört ayrı misafir odası bulunuyor.
Altı tane business koltuğu, tuvalet ve kişisel eşyaları koyabileceğiniz alanlar barındıran ayrı bir oda da uçağın arkasında oluşturulmuş.

ACJ Başkanı Benoit Defforge, “Uzun mesafeli uçuşlarda iş ve sosyalleşmenin yanı sıra dinlenmeye de zaman ayırmak gerekiyor. ACJ’nin Harmony kabini konsepti bu özellikleri bir araya getiren mükemmel bir tasarım” diyor.

adbanner