Aksungur İHA'dan Deprem Bölgesinde Baz İstasyonu Desteği | Boarding Info

Written by 15:00 SAVUNMA SANAYİİ

Aksungur İHA’dan Deprem Bölgesinde Baz İstasyonu Desteği

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile TURKCELL arasındaki işbirliğiyle tamamlanan “İHA Baz İstasyonu’’ deprem bölgesinde iletişime destek sağlıyor.

AKSUNGUR İHA üzerine entegre edilen baz istasyonu ile depremden etkilenen bölgelerde gerçekleşen arama kurtarma çalışmalarında cep telefonu iletişimini destek veriyor.

Depremin ikinci günü Adıyaman’da ve bu sabahtan itibaren 45 saat süre havada kalarak Hatay’da görev yapacak AKSUNGUR İHA, vatandaşlarımız ile kurtarma ekiplerinin cep telefonu arasında gerçekleşecek iletişimine destek sağlayacak.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde gerçekleşen 7.7 şiddetindeki ilk depremin ardından TUSAŞ tesislerinde uçuş hazırlığı tamamlanarak hemen deprem bölgesine gönderilen AKSUNGUR İHA, arama kurtarma koordinasyon faaliyetlerinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) başta olmak üzere yetkili tüm Kamu, Kurum ve Kuruluşlar’a havadan görüntü aktararak destek vermeye devam ediyor.

Konu hakkında görüşlerini paylaşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil: ’’Depremin ilk gününden itibaren gıda, kıyafet ve ısınma gibi tüm yardım paketlerini tırlara yükleyerek AFAD koordinasyonunda bölgeye gönderiyoruz. TURKCELL ile bir yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığımız AR-GE projesi sonrası hayata geçen AKSUNGUR İHA’mıza baz istasyonu entegre ederek ayrıca iletişim desteği veriyoruz. Depremden etkilene bölgeye elimizdeki tüm imkanları seferber ediyoruz. Depremde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.’’ diye konuştu.

(Visited 13 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info