Amsterdam’ın Turistik Simgesi Kaldırıldı

Son 10 yıldır Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a giden tüm turistler, Rijksmuseum’un önündeki kırmızı – beyaz renklerle yazılmış olan ‘I amsterdam’ harflerinin önünde kendisine güzel bir fotoğraf açısı yakalayabilmek için adeta savaş veriyordu.

Ancak pazartesi sabahı saat 08:30’da bu turistik sembolün yanına gelen bir vinç, yazıyı oluşturan parçaları teker teker söküp bir kamyonun kasasına yükledi.

Harflerin kaldırılması önerisi, Amsterdam şehir konseyinde yer alan, Hollanda’nın sol partisi GroenLinks üyesi Femke Roosma tarafından ortaya atıldı.

Roosma’ya göre, ‘’I Amsterdam’’ şeklindeki ifadenin şehre dair çok bireyselci bir yaklaşım algısı oluşturduğu, oysa Amsterdam’ın çeşitlilik, hoşgörü, dayanışma gibi kavramlarla öne çıkması gerektiğini düşünerek bu fikri ortaya attı.

Roosma, bu sloganın, yanlış bir pazarlama stratejisi neticesinde şehrin değerini azalttığını ve Amsterdamlıların şehre hayat veren kavramları yeniden kazanmak istediklerini düşünüyor.

Günde 6000’den fazla insanın önünde fotoğraf çektirdiği şehrin sembolüyle umarım daha önce çekilmiş bir fotoğrafınız vardır!


İlgili Haber | Amsterdam Bu Kadar Çok Turistle Nasıl Başa Çıkıyor?

İlgili Haber | Hollanda’nın Sınırları Neden Sürekli Değişiyor?


adbanner