Avrupa’da En Çok Hangi Ülkenin Uçak Yolcusu Var?

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu Eurostat tarafından yayımlanan rapora göre, Avrupa Birliği ülkelerinde, 2018 yılında 1 milyar 100 milyon yolcu uçakla seyahat etti.

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu Eurostat, 28 Avrupa Birliği ülkesinin yıllık uçuş rakamlarını yayımladı. Avrupa Birliği ülkelerinde, 2018 yılında 1 milyar 100 milyon yolcunun uçakla seyahat ettiğini açıklayan Eurostat araştırmasında bir önceki yılla mukayese edildiğinden 63 milyon yolcu artışı kaydettiğini belirledi. Raporda, 2010 yılına oranla ise yüzde 43’luk bir artışın olduğu açıklandı. Rapora göre uçakla seyahat etmeyi tercih edenlerin yüzde 46’sı iç hat, yüzde 37’si AB ülkeleri arası ve yüzde 16’sı ise AB ülkesi dışına uçtu.

Uçakla seyahat eden yolcu sayısında, bir önceki yıla göre en çok artış gösteren ülke yüzde 19 ile Litvanya olurken; Letonya, Polonya ve Slovakya yüzde 16 büyüme göstererek ilk dört sırayı aldı.

272 milyon yolcu ile İngiltere ise toplam yolcu sayısı bakımından ilk sırada yer aldı. Almanya 222 milyon yolcu ile ikinciliği, 221 milyonla İspanya üçüncülüğü alırken 162 milyon yolcuyla Fransa dördüncü ve 153 milyon yolcuyla İtalya ilk beş sırada yerini aldı.

EN İŞLEK HAVALİMANI

AB ülkeleri içinde en işlek hava limanı olan Londra Heathrow, 2018’de yüzde 3 büyüme göstererek 80 milyon yolcuya hizmet verdi ve ilk sıradaki yerini korudu. Londra Heathrow 48 milyon yolcu ile AB dışı trafikte en yüksek yolcu sayısına da ulaştı. Paris Charles de Gaulle yüzde 4 büyüme ile 72 milyon yolcuya ulaşarak ikinci sıraya yükseldi.

İlgili Haber | En Yoğun Havalimanları

Amsterdam Schiphol Havalimanı, 2018’de yüzde 4 büyüyerek hizmet verdiği yolcu sayısını 71 milyona yükseltti ve üçüncü sırada yer aldı. AB içi trafikte en yüksek yolcuya hizmet veren Amsterdam Schiphol 42 milyon ile bu alanda birinci oldu. Frankfurt Am Main Havaalanı ise yüzde 8 oranında büyüyerek 69 milyon yolcuya ulaştı ve  listenin dördüncü sırasında kendine yer buldu. Madrid Barajas Havalimanı da yüzde 9 büyüdüğü 2018’de hizmet verdiği yolcu sayısını 56 milyona yükselterek ilk beşte yerini aldı.

Muhammed YILMAZ

adbanner