Avrupa’da MD-11 Dönemi Kapandı

Avrupalı havayollarının filosunda, havacılığın efsane modellerinden MD-11 artık yok. Avrupa kıtasında, filosunda MD-11 bulunduran son havayolu olan Lufthansa, yirmi yılı aşkın süredir kullandığı MD-11 uçakları ile son uçuşunu gerçekleştirdi. Tri-jet (üç motorlu) uçağın filodan ayrılmasının ardından Lufthansa Cargo filosundaki tüm uçaklar Boeing 777’nin kargo versiyonu haline geldi.

Yolcu uçaklarında tri-jet modellerin modası geçeli epey zaman oldu. Ch-aviation.com’dan alınan verilere göre, McDonnell Douglas MD-11’in yolcu varyantı için de bu durum geçerli. MD-11’in son yolcu versiyonu, 2014’te hizmetten çekildi. Buna rağmen, MD-11’in kargo versiyonu hala operasyonlarına devam ediyor. 100 civarında operatör arasından 3’ü, bu uçaklarla kargo taşımayı sürdürüyor.

Almanların ulusal havayolu Lufthansa’nın kargo şirketi, MD-11’in kargo versiyonu ile son uçuşunu yaptı ve havacılıkta bir dönemin sonu geldi. D-ALCC tescilli MD-11F, geçtiğimiz Cumartesi günü 23:13’te New York’tan havalandı. Atlantik boyunca 7 saat 11 dakika süren 6.190 km’lik uçuşun ardından saat 12:24’te Frankfurt’a indi ve hizmet ömrünü tamamladı

Emektar MD-11, son uçuşunu gerçekleştirmesinin anısına, Frankfurt Havalimanı’nda su takı ile karşılandı.
Görsel: Lufthansa Cargo (Marius Gerlich)

Uçağın son uçuşu normalde Cuma günü gerçekleşecekti. Ancak Lufthansa Cargo, hafta sonu New York uçuşlarındaki kargo kapasitesinde bir hesaplama sorunu yaşadı. Havayolu, kargo talebini karşılamak için kısa süre önce Emirates’ten on yıllık bir Boeing 777 kargo uçağını aldı. Uçağı boyamaya bile vakti olmadığı için Emirates renkleriyle operasyona gönderdi.

Uçağın Bir Sonraki Durağı Neresi Olacak?

Lufthansa Cargo, D-ALCC tescilli MD-11’den payına düşeni fazlasıyla aldı. Uçak, 23 yıl önce havayoluna teslim edildi. Temmuz 2021 itibariyle 17.865 uçuş gerçekleştirdi. Bu da 95.517 uçuş saatine veya neredeyse 11 yıla tekabül ediyor. Uçağın şu anki değeri 5,25 milyon Dolar olarak belirtiliyor. 23 yaşındaki uçağın bir sonraki adresi ise Western Global Airlines olacak.

Görsel: Lufthansa Cargo

Lufthansa Cargo, Boeing 777 kargo uçaklarının filoya katılmasıyla,  MD-11 uçaklarını kademeli olarak filosundan çıkardı. Son MD-11’in ayrılmasından sonra Lufthansa Cargo filosunda toplam 10 adet 777F uçağı bulunuyor.

Western Global Airlines’ı Yakından Tanıyalım

Western Global Airlines, Florida’nın Fort Myers Havalimanı’nda faaliyet gösteren ABD’li bir kargo havayolu şirketi. Aynı zamanda aktif hizmete devam eden MD-11’in kargo versiyonunu filosunda bulunduran son üç operatörden biri durumunda. Diğer iki şirket ise kargo devleri UPS ve FedEx.

Western Global Airlines, filosunda MD-11 kargo uçaklarının yanı sıra Boeing 747-400’ün kargo versiyonlarını da bulunduruyor.

23 yıl Lufthansa filosunda hizmet veren uçak, Western Global Airlines filosuna katılmaya hazırlanıyor. Görsel: Vasco Garcia – Lufthansa Cargo

Havayolu bugüne kadar iki uçak tipiyle iddialı ve sansasyonel operasyonlara imza attı. 2016 yılında, tarihteki en büyük havadan aslan kurtarma operasyonunu gerçekleştirdi. Western Global, aslanları Peru ve Kolombiya sirklerinden Güney Afrika’daki bir koruma merkezine uçurdu. Ardından, 2017’de, Anneler Günü için 6.9 milyon kilogram (7.606 ton) ağırlığında yaklaşık 100 milyon taze çiçek taşıyarak bir rekora imza attı.

adbanner