Avrupa'da Uçak Bileti Fiyatları Artacak | Boarding Info

Written by 00:42 Bunları Biliyor Musunuz?, HAVACILIK

Avrupa’da Uçak Bileti Fiyatları Artacak

İklim değişikliği tehditi, tüm insanlık için giderek daha tehlikeli bir hale geldikçe, seyahat severler, AB’nin havacılık emisyonlarını azaltmayı amaçlayan düzenlemeleri nedeniyle, uçak biletine çok daha yüksek ücretler ödemek zorunda kalacak. Uzmanlar, bu gelişmenin, çok ucuz hava yolu seyahatleri çağının sonunu getirebileceğini düşünüyor.

Avrupa Birliği (AB), karbon yoğun endüstrilere, kirlilikleri için daha yüksek maliyetler yüklemeye çalışıyor. Bu gelişme, gidiş-dönüş alınan bir uçak biletinde, 10 €’ya kadar bir artışa neden olabilir.

AB milletvekilleri, karbon fiyatlandırma düzenlemelerinin güncellenmesi için ön onayı verdi. Buna göre havacılık da dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerin, yaptıkları ticari faaliyetler kapsamında ortaya çıkan karbon emisyonları için, ekstra ödeme yapmaları gerekecek.

Sektör uzmanlarına göre, AB’nin yeni düzenlemeleri, havayollarının, ürettikleri Karbon’a karşılık herhangi bir ücret ödemesini gerektirmeyen mevcut sisteme 2026 yılına kadar son verecek. Yani AB, artık gezegenimizi kirletmenin maliyetini artırıyor.

Havalimanı endüstrisini temsil eden ACI Europe Genel Direktörü Olivier Jankovec, bu adımı, AB’nin sektörün finansal manzarasını değiştirecek büyük bir politika değişikliğine hazırlandığı şeklinde yorumladı. Bu hamlenin, havayolları için daha yüksek maliyetlere, daha yüksek bilet fiyatlarına ve daha düşük yolcu talebine yol açacağını da sözlerine ekledi.

Ryanair CEO’su Michael O’Leary’ye göre, artan çevre vergileri ve artan petrol maliyeti nedeniyle, inanılmaz derecede düşük fiyatlarla satın alınabilen uçak bileti dönemi, bir daha geri gelmemek üzere bitiyor.

Bernstein analisti Alex Irving tarafından yapılan yakın tarihli bir tahmine göre, AB içinde faaliyet gösteren en büyük altı havayolu için, AB Emisyon Ticaret Programı’na (ETS) uyumla ilgili masraflar 2019’da 0,5 milyar Euro’ydu. 2027’de ise bunun 5 milyar Euro’ya çıkacağı öngörülüyor.

Irving, havayollarının bu ek maliyetleri, uçuş başına 8 ila 10 Euro’ya varan daha yüksek bilet fiyatları şeklinde yolculara yansıtmaktan başka çaresi olmadığına inanıyor.


İlgili Haber | Uçak Bileti Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

(Visited 13 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info