Bali’ye Uçmak İsteyenler Pasaportunuza Dikkat!

Sık seyahat eden biriyseniz, pasaportunuzdaki aşınma ve deformasyonlar, yaptığınız seyahatleri hatırlatıyor olmaları nedeniyle sizin için bir gurur kaynağı olabilir. Ancak, Endonezya’nın ünlü tatil adası Bali’ye seyahat ediyorsanız, pasaportunuzdaki bu tahribatlar başınızı ağrıtabilir!

Bali’ye farklı uçuşlarla seyahat etmek isteyen en az üç yolcu, pasaportlarındaki küçük hasarlar nedeniyle uçağa binemedi veya ülkeye giremedi.

Avustralyalı gezgin Matt Vandenberg’in Bali’ye girişi reddedildi. Gerekçe olarak pasaportun sayfalarından birinde, bir santimetre uzunluğundaki yırtık gösterildi. Vandenberg, Bali’ye inişinden kısa bir süre sonra sınır dışı edildi.

Bir arkadaşının düğünü için Bali’nin Ngurah Rai Uluslararası Havalimanı’na (DPS) gitmek üzere yola çıkan Vandenberg’in 6 Haziran 2023’te gerçekleştirdiği seyahat için check-in yaptığında her şey yolunda görünüyordu. Avustralya’daki havalimanında güvenlik kontrollerinden geçti ve Jetstar ile yapacağı uçuş için, uçağa sorunsuz bir şekilde bindi.

Ancak 29 yaşındaki gezgin Bali’ye vardığında, havaalanından bile çıkamadı.

İnişin ardından ülkeye giriş için gereken vizenin ücretini ödeyen Vandenberg, pasaportunun sayfalarından birinde yaklaşık 1 cm’lik yırtık olduğu gerekçesiyle göçmenlik bürosuna götürüldü. Vandenberg attığı tweette: ”Adil olmak gerekirse, onlar haklı. Onlar bana bunu gösterene kadar hiçbir fikrim yoktu ve yırtık göze çarpıyordu.” ifadelerini kullandı.

Vandenberg’e, Avustralya’ya döneceği uçağa binene kadar havaalanı polisi eşlik etti.

Madelaine Cownie isimli başka bir yolcu da Avustralya’dan Bali DPS Havalimanı’na uçmak istedi. Ancak pasaportunun durumu nedeniyle uçağa binmesine izin verilmedi.

Uçuşu gerçekleştireceği Jetstar Havayolları personeli, pasaportunda bir yırtık olduğu için check-in yapmayı ve kendisini Bali’ye uçurmayı reddetti. Cownie, Facebook paylaşımında, kendisine hiçbir yardım seçeceği sunulmadığı veya durumu değiştirmek için herhangi bir teklifte bulunulmadığını aktardı. 2000 Dolar’dan fazla parasının yandığını söyledi.

İngiliz vatandaşı Emma Doherty, Bali’ye gitmek üzere Sidney Havalimanı’nda (SYD) uçağa binmesine izin verilmemesinin ardından TikTok takipçilerini, pasaportlarına iyi bakmaları konusunda uyardı.

@emmafituk_

just telling myself everything happens for a reason 🙃 trying not to cry right now but whatever i’d rather be stranded in Sydney than detained in a Balinese cell !! #bali #deniedboarding #airportlife #airportfails #travelfails #travel #traveltok #traveltiktok #fyp #storytime #passportdamage #detained #flyingtobali #balitravel #balitrip

♬ original sound – emmafituk_

Doherty, pasaportun ilk sayfasının alt kısmında küçük bir su hasarı olduğunu fark etmediğini, “sürekli” aynı pasaportla seyahat ettiğini ve bunun hiçbir zaman sorun olmadığını söyledi.

Doherty, Sidney’de, uçuşu gerçekleştireceği havayolu personeli tarafından kendisine pasaportunda bu tür bir hasarla DPS Havaalanı’na varması halinde “hücreye kapatılabileceğinin” söylendiğini aktardı.

Pasaport Hasarı Neden Bu Kadar Önemseniyor?

2019’da Endonezya, yasadışı göçü engellemek için, dünyanın her yerinden yolcuların hasarlı pasaportlarla ülkeye girişine ilişkin kurallarını sıkılaştırdı.

Endonezya hükümeti ayrıca pasaportu hasarlı olduğu için ülkeye girişi reddedilen her yolcu için, havayollarına yaklaşık 5.000 Dolar ceza kesiyor.

Hasarlı pasaport kriterleri arasında, sayfa içinde yırtıklar, mürekkep bulanıklığı, su hasarları yer alıyor. Bu nedenle Bali’ye gitmek isteyen seyahat severlerin, pasaportlarına çok iyi bakmaları tavsiye ediliyor.

adbanner