Balonla Uçuşa Dair Merak Ettikleriniz – Boarding Info

Written by 01:56 Bunları Biliyor Musunuz?, HAVACILIK

Balonla Uçuşa Dair Merak Ettikleriniz

Balonla uçuşa dair bilmeniz gerekenler:

Montgolfier Kardeşler, 6 Haziran 1783’te, 800 metreküp balonla 10 dakikada 1500 metre yükseğe çıktı.

İlk kullanışlı hava taşıtı olan Balonlar, en güvenli uçma şekillerinden. Balon pilotları, SHGM tarafından belirlenen en yüksek standartlarda profesyonel eğitimlere tabii. Kullanılan malzemelerin kalitesinden ve tüm standartlara uyulduğundan emin olabilirsiniz.

Balonda; uzun ömürlü, dayanıklı, şerit şeklinde perde dokumalar ve paslanmaz çelik halatlar kullanılır. Sepetler ise geleneksel tarzda hasırdan yapılır.

Balonun zarf denilen gövdesi sepete, yakıcı sistemlere bağlanmış halde yere serilir. Güçlü bir fan ile gövdenin içi doygunluk noktasına kadar soğuk hava ile doldurulur. Daha sonra ısıtıcılarla balon içindeki hava ısıtılmaya başlanır. Hava ısındıkça gövde sepet üzerinde yükselmeye başlar ve yana yatırılmış sepeti dik konuma getirir.

Balona yön verilemez. İçerideki hava sıcaklığı değiştirilerek, balon yükselip alçalır ve hava katmanları arasında geçiş yapılır. Farklı yönlerdeki rüzgarlar yakalanarak limitli bir yönlendirme yapılabilir.

Balon uçuşlarında ulaşılabilecek yükseklik, hava koşullarına göre belirlenir. Genelde 150 – 500 metre arasındadır.

Sabahın erken saatlerinde, uçulmasının sebebi, rahat ve dengeli bir uçuş, yumuşak bir iniş ve maksimum kaldırma gücü için sakin ve serin hava şartlarını yakalayabilmek. Aynı zamanda fotoğraf çekmek için de en uygun vakit.

Rüzgar şartları sabit olduğu zaman yağmur sorun olmaz. Bazen yağmur dengesizlik ve öngörülemeyen rüzgar anlamına gelir ki bu durum tehlikelidir.

Balona binecekler için her zaman önerilen şey kat kat giyinmek ve duruma göre aksiyon almak.

Sıcak hava balonları, ithal ediliyor. Balon yapımında kullanılan materyalin doğası gereği bir ömrü var. Balonların da ömrü bu materyale bağlı. Belli bir saatten sonra ciddi bir tamirat veya tamamen değişim gerektiriyor.

Balonda yakıt olarak propan kullanılır. Propanın fiyatı ise petrole bağlı. Bu sebeplerden ötürü balon keyfi biraz pahalı.

(Visited 24 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info