The Airbus BelugaXL, built to transport large aircraft pieces, took off on its first flight Thursday from France's Toulouse-Blagnac Airport

Beluga XL EASA Sertifikasını Aldı

Airbus’ın toplamda 11 destinasyondaki üretim tesisleri ile Hamburg ve Toulouse’deki son montaj hatları arasında, uçak parçalarını taşıyan (uçak taşıyan uçağı) Beluga XL, Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı’dan (EASA) tip sertifikasını aldı. Maksimum taşıma kapasitesi 51 ton olan (aynı anda yaklaşık yedi yetişkin fil taşıyabileceği anlamına geliyor) dev kargo uçağı için, bu dönüm noktası, 2020’de hizmete gireceği tarihi yaklaştırması açısından oldukça önemli.

ilk uçuşunu 19 Temmuz 2018’de yapan BelugaXL, selefi olan Beluga ST modeline göre yüzde 30 ekstra taşıma kapasitesine sahip. Eski modele göre yedi metre daha uzun ve bir metre daha geniş olan BelugaXL; aynı anda iki adet A350 XWB uçağının kanadını taşıyabiliyor. Eski Beluga yalnızca bir adet A350 kanadı taşıyabiliyordu.

Maksimum 51 ton yük ile BelugaXL 4.000 km (2200 nm) menzile sahip. Uçağın maksimum kalkış ağırlığı 227 ton; kanat açıklığı ise 60,3 metre.

BelugaXL, EASA tip sertifikasını alabilmek için, 200’den fazla uçuş testini ve 700 uçuş saatini izleyen yoğun bir uçuş test programından başarıyla geçti. 2019 ve 2023 arasında altı adet üretilecek olan Beluga XL uçakları; mevcut 5 adet BelugaST filosundaki uçakların yerini alacak.

İlgili Haber | Uçak Taşıyan Uçaklar

Kasım 2014’te ilk kez duyurulan BelugaXL, A330-200 kargo uçağı modelindeki mevcut parça ve ekipmanların yeniden kullanımı üzerinden geliştirildi. BelugaXL, Rolls Royce Trent 700 motorlarından güç alacak. Uçakta ayrıca, alçaltılmış kokpit, kargo bölmesi yapısı ve uçağın arka kısmı ile kuyruğu yeni partnerlerle yapılan ortak çalışmalarla geliştirilerek; uçağa kendine özgü bir görünüm kazandırıldı.

Muhammed YILMAZ

adbanner