Benzersiz Fotoğraflar Yakalamanın Sırları

En iyi kareleri yakalamak, en güzel fotoğrafları çeken kişi olmak herkesin arzusu. İşte dünyaca ünlü fotoğrafçılardan iyi fotoğraf için bazı ipuçları:

Doğru Strateji Şart❗️

Her fotoğrafın farklı stratejisi var. Örneğin, sahilde çekim yaparken, gelgitleri ve gökyüzünü kontrol etmek önemli. Alçak gelgitler ve bir tutam bulut dolu gökyüzü, harika bir günbatımı çekimi için kazandıran tariftir.

Kusursuzu Aramaktan Vazgeçin❗️

Küçük bir parlama, kadraja giren bir obje, o sırada oradan geçen insan fotoğrafınıza doğallık katar, mükemmeliyetine zarar vermez. Endişelenmeyin.

Önce Çevrenizi Tanıyın❗️

Mükemmel fotoğraflar için denizaşırı ülkelere gitmek zorunda değilsiniz. Kendi ülkenizin, şehrinizin; hatta mahallenizin güzelliklerini görmeye çalışın. Yüzlerce kez önünden geçtiğiniz bina, size müthiş bir kadraj sunabilir veya sabah arabanızın üzerindeki çiy, harika bir makro fırsatı. Sadece algılarınızı açın ve fotoğraf makinenizin size rehberlik etmesine izin verin.

Her Şey Perspektiften İbaret❗️

Daha önce gördüğümüz bir çekim, henüz karşılaşmadığımız çekime aslında sadece birkaç adım uzaklıkta. Açılarla oynayın, konumunuzu değiştirin, perspektifin nasıl etkin bir sonucu olduğunu gözlerinizle görün.

Akışına Bırakın❗️

En iyi fotoğrafınız, daha çekmediğinizdir. Koşullar önceden tahmin edilemez. Doğayla veya şartlarla savaşmayın. Olumsuz olduğunu düşündüğünüz bir durum, o güne kadar çektiğiniz en iyi fotoğrafa vesile olabilir.

An’da Kalın❗️

Bir obje, çevrenizde neler olup bittiğinin farkında olmanızı sağlar. Bulunduğunuz zaman ya da mekanın durumunu daha küçük, daha kolay sindirilebilen detaylar üzerinden görmeye çalışın. Bir mekanın, yiyeceklerin veya kişilerin fotoğraflarını çekmeye odaklanmak, bazen bütünü daha iyi anlayabileceğiniz anlamına gelebilir.

Kamerayı Doğru Zamanda Açın❗️

Bir ‘an’ı yakalamaya çalışmakla, o ‘an’ın tadını çıkarmak arasında ince bir denge var. Bazen yüzlerce fotoğraf çekersiniz ama eve gittiğinizde o ‘an’ın tadını çıkarmadığınızı fark edersiniz. Teknolojiye çevrenizden daha çok odaklanmayın. Doğru zamanda fotoğraf makinanıza sarılın.

(Visited 255 times, 1 visits today)
adbanner