Boeing 737 MAX Uçaklarında Eksik Parça Bulundu

ABD’li uçak üreticisi Boeing, dar gövdeli 737 MAX uçaklarında gevşek bir bağlantı parçası tespit edilmesi nedeniyle, bu uçağı kullanan tüm operatörlere, uçaklarını kontrol etmelerini söyledi.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tespit edilen sorunun, 737 MAX uçaklarının rudder kontrol sistemindeki, gevşek bir cıvata ile ilgili olduğunu açıkladı.

28 Aralık’ta FAA tarafından yapılan açıklamada, Boeing’in “uluslararası bir operatörün, uçağına rutin bakım yaparken, rudder kontrol sisteminde, somunu eksik bir cıvata tespit etmesi” üzerine kontrol yapılmasını önerdiğini duyurdu.

Boeing daha sonra, henüz sahibine teslim edilmemiş uçaklardan birinde daha, somunu uygun şekilde sıkılmamış civata daha tespit etti.

FAA’nin duyurusunda, Boeing’in tek koridorlu uçağı 737 MAX’i kullanan operatörlerin, rudder hareketini kontrol eden belirli bağlantı çubuklarında olası gevşek bağlantı parçalarına karşı bir inceleme yapılmasını talep eden Çoklu Operatör Mesajı (MOM) yayınladığını belirtti.

FAA, tüm havayollarından “gevşek donanım” ile ilgili daha önceki sorunları tespit etmek için onaylı Emniyet Yönetim Sistemleri üzerinden çalışmalarını talep etti. Operatörlere, şu an aktif hizmete devam eden yaklaşık 1300 uçağın her birindeki kontrollerin tamamlanmasının yaklaşık iki saat sürmesi gerektiği belirtildi.

Boeing tarafından yapılan açıklamada, “Bir uçakta tespit edilen sorun giderildi” bilgisi verildi. “Çok dikkatli bir şekilde, operatörlere 737 MAX uçaklarını incelemelerini ve herhangi bir bulgu olursa bizi bilgilendirmelerini öneriyoruz.” ifadeleri kullanıldı. FAA, yapılacak kontrollerde, başka operatörlerin de gevşek veya eksik civata tespit etmesi halinde, alınması gereken ek önlemleri ayrıca değerlendirecek.

Boeing 737 MAX, havayolları arasında son derece popüler olmasına rağmen, 2018 ve 2019’da, beş ay içinde yaşadığı iki ölümlü kazanın ardından, tüm dünyada 20 ay boyunca yere indirilmişti. Boeing’in yaşanan iki ölümlü kazanın ardından, FAA tarafından hazırlanan bir raporda, mühendislerin 737 MAX uçaklarının yere indirilmesi yönündeki uyarılarını dikkate almadığı ortaya çıkmıştı.

adbanner