Boeing Spirit AeroSystems’i Satın Almak İçin Anlaştı

ABD’li imalatçı Boeing, hisse başına 37,25 Dolar toplamda yaklaşık 4,7 milyar Dolar ödeyerek, uçaklarının gövdesini üreten, en büyük tedarikçisi Spirit AeroSystems şirketini satın almak için kesin anlaşma yapıldığını duyurdu. Satın alma işleminin tamamı hisse senedi ile gerçekleştirilecek. Spirit’in net borcu da anlaşmaya dahil edildiğinde, satın alınma işleminin Boeing’e toplam maliyeti yaklaşık 8,3 milyar Dolar olacak.

Boeing CEO’su Dave Calhoun, Spirit’i yeniden kendi bünyelerine entegre etmelerinin, Emniyet ve Kalite Yönetim Sistemleri başta olmak üzere, tüm ticari uçak üretim süreçleri ve iş gücüne değer katacağını vurguladı.

Satın alma kararı, Spirit’in Boeing ile ilgili tüm ticari operasyonlarının yanı sıra savunma ve satış sonrası operasyonlarını da kapsıyor.

Boeing, giderlerini azaltmak ve verimliliği artırmak amacıyla, 2005 yılında bazı üretim operasyonlarını çeşitli taşeron şirketlere devretmişti. Wichita organizasyonunun satış kararı da 737 ve 787’nin gövdelerini üreten Spirit AeroSystems isimli yeni bir şirketin kurulmasının yolunu açmıştı. Yaşanan son gelişmelerle, Boeing’in kendi bünyesinden çıkardığı bu şirket, yaklaşık 20 yıl sonra yeniden Boeing’in bünyesine katılmış oldu.

Spirit AeroSystems’in satın alınma kararı, 5 Ocak 2024’te Alaska Havayolları’na ait Boeing 737 MAX 9 uçağının, acil çıkış kapısı yerine kullanılan kapağın, havada patlayarak uçaktan ayrılması olayının ardından gündeme geldi. Boeing, son birkaç yılda, 2 ölümlü 737 MAX kazası da dahil olmak üzere, çok büyük üretim kusurlarıyla adından söz ettiriyor. Devam eden emniyet ve kalite sorunları nedeniyle şirketin CEO’su Calhoun, 2024 yılı sonuna kadar görevden ayrılacağını duyurdu.

Öte yandan Boeing’in Spirit Aerosystems’ı satın alma hamlesi, Avrupalı rakibi Airbus’ı harekete geçirdi. Zira Spirit, Airbus’ın da en büyük tedarikçilerinden biri durumunda. Yaşanan son gelişmelerin ardından Airbus, Spirit AeroSystems’in kendisi için çalışan kısmını 559 milyon Dolar’a satın almak için bağlayıcı bir ön protokol anlaşması imzaladı.

Airbus, Spirit’in Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast, İskoçya’da Prestwick ve Malezya’da Subang bölgelerindeki, Airbus ile ilgili operasyonların gerçekleştiği tesisleri satın almayı planlıyor. Spirit, A350’nin gövde parçaları, A220’nin kanat, orta gövde ve pylon üretimlerini gerçekleştiriyor.

Avrupalı ​​üretici, yapılan bu anlaşmayla, Spirit AeroSystems’in sorumlu olduğu çeşitli Airbus iş paketleri için, hem operasyonel hem de finansal açıdan daha sürdürülebilir bir ilerleme yoluyla, ticari uçak programlarına yönelik tedarik istikrarını sağlamayı hedefliyor.

Satın alma işlemlerinin, otoritelerin ve Spirit hissedarlarının onayının alınmasının ardından 2025 yılı ortalarında tamamlanması bekleniyor.

adbanner