Borsada Havacılık Hisseleri Ralli Yapıyor

ABD’li havayolu şirketlerinin hisseleri, yaz sezonunda düşen yakıt fiyatları ve güçlü seyahat talebinin de desteğiyle, 2021’den bu yana en güçlü aylık performansını kaydetti.

Pandeminin ardından yükselen enflasyon ve yavaşlayan ekonomi koşullarına rağmen, seyahat harcamalarındaki toparlanma güçlü bir şekilde devam etti. 4 Temmuz tatili için hava yoluyla seyahat eden Amerikalıların sayısı, dört yıl önceki rekoru geçti. Yaz aylarının geri kalanı için de görünüm son derece parlak.

Güçlü bir endüstri kuruluşu olan Airlines for America (A4A) tahminlerine göre, Haziran-Ağustos çeyreğinde, 2019’un aynı dönemine göre %1 artışla 256,8 milyon yolcu uçacak ve yeni bir rekor kırılacak.

AJ Bell Investment Direktörü Russ Mould bu durumu: “Hisse senetleri ve para piyasası fonlarından elde edilen yüksek getiriler, bu tür varlıklara sahip olacak kadar şanslı olanların harcama gücünü artırıyor olabilir” şeklinde yorumluyor.

S&P 1500 havayolları (.SPCOMAIR) Haziran ayında %21,3 arttı. Bu, Şubat 2021’den bu yana en yüksek ve S&P 500’ün (.SPX) %5,2’lik artışının çok ilerisinde bir artışı ifade ediyor.

ABD’li Delta, önümüzdeki üç aylık karlılık görünümünü yükseltti ve yıllık kazançları ile ilgili tahminlerini iyimser pozisyona çekti. United Airlines CEO’su da Haziran başında, ABD’de piyasaların durgunluk içinde olduğunu, ancak tüketici talebinin güçlü olduğunu belirtmişti.

Raymond James ve Bank of America, çeyreğin sonunda yakıt maliyetlerindeki düşüşü hesaba katarak, ABD’li havayolları için 2023 tahminlerini yükseltti. Raymond James analisti Savanthi Syth, yüksek düzeyde belirsizlik ve sonbaharın sınırlı görünürlüğü göz önüne alındığında, hava yolculuğu talebinin, yılın ikinci yarısında ılımlı olmasını bekliyor.

United Airlines ve Delta’nın hisseleri, sırasıyla 5,2 ve 7,0 kat ileriye dönük kar tahminiyle işlem görüyor. Bu rakamlar, S&P 500 (.SPX) ile ilgili 19,1 kat olan öngörünün oldukça altında. İndirgenmiş değerlemelere rağmen, havacılık sektöründeki hisselere ilişkin başlayan güçlü ralli pek çok yatırımcının ilgisini çekti.

Tuttle Capital Management CEO’su Matthew Tuttle, “Seyahatle ilgili tüm hisseler, AI (yapay zeka) hisseleri gibi işlem görüyor” ifadelerini kullandı. Bu hisseleri almak için fırsat kovalayanların sayısının arttığını söyledi.

Joby Aviation Tarihinin En İyi Haftasını Yaşadı

Elektrikli hava taksi üzerine çalışmalar yapan Joby Aviation hisseleri de geçtiğimiz hafta %58 arttı. ABD Federal Havacılık İdaresi FAA’nın, uçuş testleri için onay vermesinin ardından, şirket hisseleri bireysel yatırımcılar tarafından ilgi gördü ve haftalık bazda  en iyi performansına ulaştı.

JP Morgan verilerine göre Joby, Perşembe günkü seansta perakende yatırımcılar tarafından en çok işlem gören üçüncü hisse senedi oldu.

Not: Burada yer alan bilgiler, hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: Reuters

adbanner