British Airways A380 Kabinlerini Yeniliyor

İngilizlerin ulusal havayolu British Airways, filosundaki Airbus A380 uçaklarının geleceği hakkında heyecan verici bir çalışmaya başladı. British Airways’in A380’leri, yeni first & business class kabinlere kavuşturulacak.

Pandeminin başlangıcında, British Airways, pek çok havayolunun yaptığı gibi, Airbus A380 filosunu yere indirdi. 2021’in sonlarında ise havayolu uçakları yeniden gökyüzüne döndürdü. Ancak uçakların geleceği konusunda belirsizlik hüküm sürüyordu. Son dönemde atılan adımlar, Jumbo jetlerin, British Airways filosunda önümüzdeki yıllarda uçmaya devam edeceğini gösteriyor.

British Airways’in A380 uçaklarının kabin iç mekanları oldukça demode durumda. Havayolu, kısa süre önce yeni Club Suite isimli business class kabinini tanıttı ve hayata geçirdi. Ancak şimdiye kadar A380 uçaklarının, bu kabinlere sahip olup olmayacağı veya ne zaman olacağına dair pek bir takvim belirtilmedi.

The Sunday Times, British Airways CEO’su Sean Doyle ile A380 filosunun geleceği hakkında bazı bilgiler içeren bir röportaj yaptı.

British Airways, filosundaki 12 adet A380 için yüz milyonlarca Pound harcamaya hazırlanıyor. A380’in yolcular arasında çok popüler olan bir uçak olduğunu söyleyen Doyle, bu uçakların yeni bir first class kabine sahip olacağını da açıkladı. Ayrıca uçağın üst katında şirketin yeni ve popüler business-class kabini Club Suite ile yeni premium ekonomi ve ekonomi kabinleri de yer alacak.

British Airways A380 Business Class

Şimdi asıl merak edilen, A380’lerin kabinlerinin yenileneceği bu büyük projenin, nasıl bir takvime oturtulacağı.

British Airways şu anda Boeing 777 filosunun kabin içi yapılandırması ile uğraşıyor. Ardından yeni plan Boeing 787’lerin kabinlerini güncellemek. Bu yüzden A380’lerdeki kabin dönüşümünün, 787’den sonra başlaması muhtemel.

Öte yandan, British Airways A380’lerin kabinlerini dönüştürmeye 2025 ve sonrasında başlarsa, yeni kabinli uçaklar sonrasındaki kaç yıl hizmette kalmaya devam edecek? Havayolu bu dev yatırımın ekonomisini nasıl yönetecek? Bu yatırımın bedeli kaç uçuşta kendini amorti edip, mantıklı hale dönüşecek? Bu soruların her biri şimdi yanıt bekliyor.

British Airways’in A380’lerinde Yeni Kabin Nasıl Olacak?

A380’in üst katında business class, premium ekonomi ve ekonomi; alt katında first class, business class ve ekonomi sınıfı kabinler bulunduğu için, British Airways şu anda tüm hava yolu şirketi arasında en sıra dışı A380 yerleşim planına sahip durumda. A380’in her iki katında da üç farklı hizmet sınıfına sahip kabin barındıran başka herhangi bir havayolu bulunmuyor. Bu durumun çok verimli olmadığı düşünüldüğünde, A380 uçaklarının yeni kabin konfigürasyonlarının nasıl olacağı büyük bir merak konusu.

British Airways’in A380’lerindeki en heyecan verici güncelleme, havayolunun yeni business class sınıfı olan Club Suites’in de bu uçaklarda yer alması olacak. Bu, mevcut business class kabininde çok büyük bir gelişmeyi temsil edecek.

British Airways A380 First Class

British Airways’in A380 uçaklarında yeni business class kabinini üst katta konumlandıracağı tahmin ediliyor. Uçağın üst katının, alt katına göre daha dar olması gerçeğiyle birlikte, biraz sıkışık olsa da business class’ın konforu ile bu durumun aşılması bekleniyor.

Diğer önemli soru ise British Airways’in A380’de nasıl bir first class kabin sunacağı. Şirketin CEO’su, röportajda yeni bir first class kabinden bahşediyor olsa da bunun gerçekten tamamen yeni bir first class ürün mü yoksa British Airways’in mevcut “yeni” first class versiyonu mu olduğu konusu net değil. Tahminler tamamen sıfırdan yeni bir first class kabin yaratılmayacağı yönünde.

British Airways Yeni Club Suite

British Airways’in Boeing 777X’te yeniden tasarlanan first class kabin planladığı biliniyor. Ancak üretim problemleri nedeniyle 777X uçaklarının teslimatı en erken 2025’te başlayacak. Dolayısıyla o uçaklarda kullanılması planlanan yeni first class kabinleri, önce A380’lerde görmek çok büyük bir sürpriz olabilir.

adbanner