British Airways Biyometrik Boarding Teknolojisine Başlıyor

İngilizlerin ulusal havayolu British Airways, belirli sayıda uluslararası uçuşta, biyometrik biniş teknolojisinin denenmeye başlayacağını duyurdu.

Biyometrik boarding teknolojisi, yolcuların uluslararası seyahatlerde pasaportlarını gösterme ihtiyacını ortadan kaldıracak. British Airways, Birleşik Krallık’ta uluslararası uçuşlarda biyometrik teknolojiyi deneyen ilk havayolu şirketi durumunda.

Uygulamaya katılan yolculardan, seyahat öncesinde yüzlerini, biniş kartlarını ve pasaportlarını, cep telefonu veya tabletleri ile taramaları istenecek. Yolcular, deneme sürecinde rastgele seçilecek ve havayolu, bu yolculara uçuşlarından üç gün önce, uygulamaya katılmak isteyip istemediklerini soracak. Katılım gönüllülük esasına dayalı ilerleyecek.

British Airways Heathrow’da Biyometrik Boarding uygulamasına başlıyor

British Airways, yolculara deneme sırasında toplanan tüm biyometrik verilerin güvenli bir şekilde korunacağı ve deneme dışında kullanılmayacağı konusunda, net bir güvence veriyor.

Heathrow Havalimanı’ndaki Terminal 5, bu denemenin ilk başlatılacağı yer olarak seçildi. Terminal, yolcuların kimliklerini üç saniye gibi kısa bir sürede doğrulayabilen ‘Akıllı Biyo-Pod’ kameralarla donatıldı.

British Airways’in Operasyon Dönüşüm Müdürü David Breeze, “daha akıllı, güvenli, verimli ve sorunsuz bir havaalanı deneyimi sağlayan bu uygulamanın, uçağa binme süremizi azaltacağını belirtirken, “bu teknoloji sayesinde, çalışanların daha karmaşık müşteri sorgularıyla ilgilenmesi ve mümkün olan en iyi müşteri hizmetini sunmaları için daha fazla zamana sahip olabilmesi açısından önemli olduğunu” söyledi.

British Airways, bu denemeyi yalnızca ilk altı aylık için İspanya’nın Malaga kentine yapılan uçuşlarda başlatacak. Uygulamanın başarılı olması halinde, daha fazla uluslararası uçuş ile kapsamın genişletilmesi hedefleniyor.

Seçilen yolcuların kayıtlarını tamamlamalarına izin vermek için, check-in bölgesi B’de bir alan ayarlandı. Bu sayede, katılımcıların havaalanına gitmeden önce ön kayıt yaptırmaları gerekmiyor.

British Airways Heathrow’da Biyometrik Boarding uygulamasına başlıyor

Bu deneme sürecine dahil olmak, yolculara Fast-Track hizmeti ile güvenlik sırasından hızlı geçmek, uçağa ücretsiz öncelikli biniş statüsüne sahip olmak gibi bazı ek avantajları da beraberinde getiriyor.

British Airways, 2017’den bu yana, Heathrow’daki Terminal 5’te iç hat uçuşlarında bir tür biyometrik teknolojiyi kullanıyor. Terminaldeki üç kapı, yolculara kendi işlemlerini kendilerinin yapabilmesini sağlayan ‘self board’ sürecine izin veren teknolojiyle donatıldı. Yolcuların güvenlikte yüz taramalarını kaydeden sistem, uçağa biniş kapısında bu tarama ile yolcuyu eşleştiren bir teknolojiye sahip.

adbanner