Çin Yerli Pilotsuz eVTOL Uçağında Seri Üretime Geçiyor

Çin Sivil Havacılık Otoritesi (CAAC) özel sektöre ait şehir içi mobilite (Urban Air Mobility – UAM) şirketi EHang Holdings Limited tarafından geliştirilen ve ülke içinde üretilen eVTOL hava aracının seri üretimi için gerekli onayı verdi.

7 Nisan 2024 tarihinde, Guangzhou merkezli EHang, EH216-Selectric isimli, dikey kalkış ve iniş (eVTOL) yapabilen uçağı için Üretim Sertifikasını başarıyla aldığını duyurdu. Bu sertifikanın alınması, EHang’ın CAAC tarafından belirlenen uçuşa elverişlilik düzenlemelerine uygun bir seri üretim sürecine geçmek için, uygun kalite yönetim sistemine sahip olduğu anlamına geliyor.

EHang’ın açıklamasına göre EH216-S’nin kalite yönetim sistemi, hammadde ve tedarikçi yönetiminden üretim organizasyonuna, eVTOL uçak üretimi sırasındaki kalite kontrol süreçlerine, teslimat öncesi testlere ve satış sonrası bakım-onarım prosedürlerine kadar her şeyi kapsıyor. Bu sistem, her EH216-S ve montaj hattında üretilen parçalarının, CAAC onaylı tasarım ve emniyet standartlarını karşıladığından emin olmak için, EH216-S üretim sürecinin her adımı için net kurallar ve kayıtlar oluşturulmasını gerektiriyor.

EHang’ın EH216-S eVTOL uçağı hakkında şu ana kadar ne biliyoruz?

EH216-S’i, tip sertifikasını 13 Ekim 2023’te alan, otonom şekilde (pilotsuz) uçabilen, iki yolculu eVTOL multikopter hava aracı olarak özetlemek mümkün. Üretici, eVTOL bir uçak için, dünyada tip sertifikası alan ilk şirket olduğunu iddia ediyor ve bu gelişmeyi güvence altına aldığını belirtiyor. EH216-S için, dünyanın dört bir yanından, 1.200’ün üzerinde ön sipariş alındı.

EH216-S, gelişmiş hava hareketliliği (AAM) hizmetleri için geliştirilmiş iki yolculu bir eVTOL uçak olarak tanımlanıyor. Bu uçak, saatte 100 kilometreye (saatte yaklaşık 62 mil) varan bir seyir hızına ulaşabiliyor ve 3.000 metreye (9.843 feet) kadar irtifada, saatte 130 kilometrelik maksimum hıza ulaşabiliyor. Bu model, şarj edilmesi yaklaşık 120 dakika süren pillerle çalışıyor.

16 pervane, 16 elektrik motoru ve sabit kızaklı iniş takımlarıyla donatılan EH216-S, 220 kilograma kadar ağırlık taşıyabiliyor ve uçuş sırasında, 21 dakikada 35 kilometreye kadar mesafe kat edebiliyor.

eVTOL uçak pazarına yeni giren EH216-S’nin gövdesi, yüksek bir güç-ağırlık oranı sunan, karbon fiber kompozitten yapıldı.

adbanner