Çin’in En Yeni Mega Havalimanı Açıldı

Çin’in uzun zamandır açılması beklenen Chengdu Tianfu Havalimanı resmen faaliyete başladı. Meydanın açılış uçuşunu, geçtiğimiz Pazar günü, Pekin’e gitmek üzere kalkış yapan Sichuan Havayolları gerçekleştirildi.

Havalimanının hizmete açılmasıyla birlikte, Sichuan eyaletinin başkenti olan Chengdu, Şanghay ve Pekin’den sonra iki uluslararası havalimanına sahip olan Çin’deki üçüncü şehir oldu. Tianfu, 2016’dan 2020’ye kadar olan süreyi kapsayaan 13. Beş Yıllık Plan kapsamındaki en büyük sivil ulaşım havalimanı durumunda.

Havalimanı projesinin, üç pist ve toplam 710 bin metrekarelik iki terminal binasını içeren Birinci fazı, 70 milyar yuan yani yaklaşık 10,8 milyar Dolar’a maloldu. Havalimanı bu haliyle yıllık 60 milyon yolcuya ev sahipliği yapabilecek. Projenin ikinci fazı tamamlandığında ise Tianfu Havalimanı, 6 pist ve 1,26 milyon metrekarelik terminal alanına sahip olacak. Böylece 120 milyon yolcu kapasitesine ulaşılacak.

Birinci fazın tamamlanması beş yıl sürdü. Havalimanı, yüz tanıma teknolojisi, self check-in kioskları, akıllı güvenlik sistemleri, otomatik biniş kapıları ve yapay zeka robot görevliler de dahil olmak üzere bir dizi son teknolojiyi içeriyor. Metro hattı, havalimanını şehir merkezine bağlıyor. Saatte 140 kilometreye varan hızlara ulaşan tren yolculuğu ile 37 ila 44 dakika arasında şehre ulaşmak mümkün. Yeni tesisi şehrin diğer havalimanı olan Chengdu Shuangliu’ya bağlayacak metro hattının da 2023’te tamamlanması planlanıyor.

Uzmanlar, Chengdu’daki yeni havalimanına, devam eden hızlı büyümeye uyum sağlamak için ihtiyaç olduğu görüşünde. Çin’in iç hatlar pazarı pandemi etkilerinden tamamen kurtuldu ve hızla büyümeye devam ediyor. IATA rakamlarına göre, Çin’de iç hatlar trafiği Nisan 2021’de Nisan 2019’a göre %6,8 arttı. Şehrin büyüklüğü ve Çin’deki merkezi konumu göz önüne alındığında, yeni meydan Chengdu’ya fayda sağlamak için çok iyi bir konumda.

Ünlü pandaların yanı sıra Sichuan, baharatlı mutfağı ve doğal manzaralarıyla ünlü. Bu da onu hem yerli hem de yabancı turistler arasında Çin’in en popüler turistik yerlerinden biri haline getiriyor. Ancak şimdilik, yeni havalimanı sadece Çinlilere hizmet verecek. Çünkü ülke hala çoğu uluslararası uçuşa kapalı durumda.

Çin’de Kaç Havalimanı Var?

Chengdu Tianfu Havaalanı, Çin’in önümüzdeki yıllarda açmayı planladığı havaalanlarından sadece biri. Çin hükümeti 2021’in başlarında açıkladığı Ulaşım Ağı Planlaması ile ülkedeki mevcut 241 havalimanı sayısını, 2035’e kadar 400’e çıkarma hedefini açıkladı.

adbanner