Çoğumuzun Gözünden Kaçan 7 Havacılık Filmi

Biz havacılık tutkunları, havacılığı, uçakları konu alan filmlere adeta bayılıyoruz.

Bu filmler arasında, Hudson Nehri’ne acil iniş ile tamamlanan US Airways’in US 1549 sefer sayılı uçuşunu konu alan Sully; Hollywood’un ünlü aktörlerinden Leonardo DiCaprio’nun başrollünde yer aldığı Sıkıysa Yakala (Catch me If You Can) gibi filmler, yalnızca havacılık tutkunları tarafından değil, hemen herkesin ilgisini çekenler arasında yer alıyor.

Herkesin aşina olduğu filmlerin haricinde, havacılık tutkunlarının bile çok azının bildiği, arka planda kalmış başka havacılık temalı filmler de var. Gelin hep birlikte çoğumuzun gözünden kaçan ya da yeterince ön plana çıkamamış 7 havacılık filmine yakından bakalım.

(Filmler herhangi bir değerlendirme sırası gözetmeksizin kronolojik olarak sıralanmıştır)

1) Tora! Tora! Tora! (1970)

2. Dünya Savaşı’na ve havacılığa ilgi duyan herkese izlemesini tavsiye ettiğim bu 70’li yıllar yapımı film; Pearl Harbor olaylarını anlatan Amerika/Japonya ortak yapımı. Her iki ülkenin de bakış açısını ayrı ayrı bünyesinde işleyen bu film, zamanının ötesinde prodüksiyon, üst düzey oyunculuk ve zamanın birçok hava aracına yer vermesiyle listemizde olmayı kesinlikle hak ediyor.

2) Gökyüzü Savaşçıları (Sky Fighters) (2005)

Günümüz prodüksiyonlarına daha yakın bir dönemdeki Fransız yapımı film; çok önemli bir tabunun yıkımını konu alıyor. Amerikalıların diğer tüm ülkelerin kendilerine havacılık alanında bağlı olduğu düşünesini eleştiren, başka ülkelerin de birçok havacılık unsurunu üretebilecek yapıya sahip olduğu düşüncesini ana fikir olarak benimseyen, ilgi çekici bir aksiyon filmi olarak şiddetle öneriyorum.

3) Kızıl Baron (Red Baron) (2008)

Listemizdeki bir diğer film Kızıl Baron, Birinci Dünya Savaşı’nın en korkulu ve yetenekli pilotlarından olan Manfred von Richthofen’i (Kızıl Baron) ve arkadaşlarını konu ediyor. Kırmızı bir Fokker Dr.I kullanan von Richthofen’ın, Kızıl Baron unvanını alıp savaşın en korkulu pilotlarından birine dönüştüğü esnada bir hemşireye aşık olmasını anlatıyor. Kızıl Baron, özellikle eski uçaklara merak duyan havacılık tutkunları tarafından kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında.

4) Üsse Dön (R2B/Return to Base) (2012)

Fransız yapımı Gökyüzü Savaşçıları filmiyle benzerlik gösteren bu Güney Kore yapımı film; Kore’nin Black Eagles ekibindeki en genç pilot olan Jung Tae-Yoon’un bu birlikten ayrılması ve sonrasında bilinmeyen gizli bir görevi gerçekleştirmesini işliyor. Ünlü aktör Rain’in başrolünde yer aldığı film listemizdeki filmler arasında kendine yer bulmakta pek zorlanmıyor.

5) Ebedi Sıfır (The Eternal Zero) (2013)

Diğer filmlere kıyasla doğruluğu tartışmalı bir geçmişe sahip olan ve bazı otoritelerce senaryosu yalanlanan bu film; Japonya’da yaşayan  bir ailenin trajedisini konu alıyor. Japon kamikaze pilotlarını oldukça detaylı ve dokunaklı bir şekilde tasvir eden bu film bi çoğunuza ilginç gelebilir.

6) Gökyüzündeki Göz (Eye in the Sky) (2015)

Diğer filmlere kıyasla günümüz ve geleceğin havacılık ögelerini barındıran bu film, bi türlü öne çıkıp kendini gösteremeyen başka bir havacılık filmi olarak öne çıkıyor. Konusu itibariyle Dünya basınında tartışılan bu film; drone savaşlarının karanlık arka planlarına odaklanmakla birlikte havacılığın geleceği olan insansız hava araçlarının dünya ordularındaki kullanımlarını işliyor.

7) Kaptan (The Captain) (2019)

Listemizin son filmi Çin’in gişe rekortmeni filmlerinden biri olan Kaptan. Türbülansa maruz kalan Airbus A321 tipi bir uçağın camlarının patlamasıyla yaşam mücadelesi vermeye başlayan uçak yolcuları ve mürettabatı konu alan film, heyecan düzeyi ve akıcılığıyla izleyiciye oldukça keyif veren sürükleyici bir yapım.

Berkcan Mertoğlu

adbanner