Covid’li Yolcu Pegasus Uçağında Hayatını Kaybetti

Geçtiğimiz haftalarda Pegasus Havayolları’nın Türkiye’den Almanya’ya yaptığı bir uçuşta hayatını kaybeden yolcunun koronavirüs pozitif olduğu doğrulandı.

25 Ekim’de Pegasus Havayolları’nın Airbus A320 uçağıyla gerçekleştirdiği PC1043 sefer sayılı Sabiha Gökçen-Hamburg uçuşunda yer alan 51 yaşındaki yolcunun, koltuğunda hareketsiz olduğu tespit edildi.

Alman der Spiegel’de yer alan habere göre emniyet sözcüsü, inişin ardından uçak boşaltıldıktan sonra, kabin ekibinin yolcunun uyuduğunu sandığını; bir süre uyandırmak için çabaladıktan sonra uçağa sağlık ekibi istendiğini bildirdi. Hastaneye kaldırılan yolcunun uçakta öldüğü anlaşıldı ve yapılan otopside Covid-19 pozitif olduğu ortaya çıktı.

Yönetmeliklere göre, Türkiye’den Almanya’ya uçan yolcuların, uçuştan önce Covid-19 ile ilgili durumlarını kanıtlamaları gerekiyor. Yolcuların uçuşa kabul edilebilmesi için iki doz aşısını tamamlamış ve üzerinden 14 gün geçmiş olması, uçuştan 48 saat önce PCR testi yaptırmış olmaları veya yakın zamanda hastalığı geçirmiş olmaları gerekiyor.

Olayın medyada yer almasının ardından Pegasus’un pozitif bir yolcuyu nasıl uçuşa kabul ettiği tartışılmaya başlansa da havayolu tarafından yapılan açıklamada, hayatını kaybeden yolcunun iki doz aşısını yaptırdığı için uçağa alındığı açıklandı. Hayatını kaybeden yolcunun ailesine ve yakınlarına başsağlığı dilendi.


İlgili Haber | Yolcu Uçakta Ölürse Ne Yapılır?


Yerel kaynaklar 51 yaşındaki yolcunun birçok kronik rahatsızlığı olduğunu ve ölüm nedeninin Covid-19 ile ilgili olmayabileceğini belirtiyor. Bir hafta önce İstanbul’a geldiği belirlenen yolcunun, seyahatini iş amaçlı mı yoksa eğlence amaçlı mı gerçekleştirdiği ise bilinmiyor. Hayatını kaybeden yolcunun yanında oturan yolcular ve uçuşta görev yapan kabin ekibine de test yaptırılması bilgisi verildi.

adbanner