Dispatcher Nedir?

Yerden 10 km yüksekte seyir esnasında pilot, olumsuz hava koşullarından ötürü rotayı değiştireceğini duyuran bir anons yapar. Size bunun kararını, aslında kokpitte pilotun vermediğini söylesem ne dersiniz?

Uçuşta sahne arkasında, komuta merkezinde, yolculuğunuzun her adımını yakından takip eden biri olduğunu biliyor muydunuz?

Dünya genelinde günde 100 binden fazla uçuş gerçekleşiyor. Bu uçuşların her adımını planlayan ve takip eden görevliler var. Onlar dispatcher. Biz “uçuş harekat uzmanı” diyoruz.

Siz havadayken onlar yerde. Uçağın, yolcuların ve mürettebatın güvenli ve rahat bir uçuş yapmasını sağlamaya çalışıyor.

Havayolunun merkezi sinir sistemi olan genel müdürlükteki sistem operasyonlarında veya komuta merkezlerinde görev yapıyorlar.

Neredeyse pilotlarla aynı eğitime tabi tutuluyorlar. Pilotlar ek olarak, lisans alabilmek için 1500 saat uçuş tecrübesine sahip olmak zorunda.

Şuanda görev yapan bazı dispatcherler, eski pilot.

Uçuş harekat uzmanlığı, operasyonel başarı için kritik önem taşıyan bir sahne arkası rolü.

Dispatcherlar pilotlarla hem aynı anda kokpitte hem de uçağın binlerce kilometre ilerisinde aslında.

Uçuşunuzdan yaklaşık 3 saat önce uçuş planınızı oluşturmaya başlıyorlar. Uçağın güvenli bir şekilde ne zaman, nerede ve ne yapacağına rehberlik eden iş tanımları var.

Uçağın türü, yükleme veya ağırlık, havaalanı koşulları, hava sahası kısıtlamaları, düzenleyici hususlar ve bilinen herhangi bir hava olayı gibi değişkenleri inceliyor, planlama yapıyorlar.

Bir yandan da değişkenlere göre gerçek zamanlı değişiklikler yapmaya da hazır durumdalar.

Yolcuların ve bagajların kontrol edilip, tartıldığı ve yüklenme durumları ile ilgili oluşan planı, pilot ve uçuş ekibiyle gözden geçiriyorlar.

Meteoroloji eğitimi de alıyorlar ve hava radarını okuyabiliyorlar.

Uçuş harekat uzmanlarını, hava trafik kontrol kulesinde çalışan kontrolörler ile karıştırmayın.

Onlar havalimanındaki kulede çalışır ve havalimanındaki hava ve yer trafiğini düzenler.

Ancak dispatcherler havayolu şirketlerinin kendi elemanlarıdır.

adbanner