Doha Hamad Havalimanı’ndaki Devasa Ayı Neyin Sembolü?

Katar’ın başkenti Doha’da bulunan Hamad Uluslararası Havalimanı (DOH) dünyanın en iyi havalimanlarından biri durumunda. Hamad, kısa süre önce açılan yeni kapalı tropik bahçe The Orchard’ı da içeren son genişleme projesi ile birlikte çok daha özel bir görünüme kavuştu.

Seyahat severler arasında Doha Hamad Havalimanı’nın en belirgin özelliklerinden biri, giden yolcu salonunun ortasındaki sarı renkli devasa oyuncak ayı. Bu sevimli ayı, dünyanın herhangi bir havalimanında, yolcular tarafından en çok fotoğraflanan ikonlardan biri olabilir.

Pek çok kişinin seyahat esnasında havalimanında veya internette farklı görsellerde rastladığı; ama hakkında hiçkimsenin hiçbir şey bilmediği bu sevimli ayıcık ile ilgili detayları aktaralım…

Doha Hamad Havalimanı’ndaki büyük sarı oyuncak ayı “İsimsiz Lamba Ayı” anlamına gelen “Untitled Lamp Bear” olarak biliniyor. İsviçreli çağdaş sanatçı Urs Fischer tarafından tasarlanan ve bronzdan yontulan ayı, yaklaşık 7 metre boyunda ve yaklaşık 16 ton ağırlığında. Doha Hamad Havalimanı’ndan yolculuk yapan herkesin mutlaka gördüğü ayı, tüm farklı yolcu salonlarının birbirine bağlandığı terminalin ortasında yer aldığı için, ciddi bir bilinirliğe sahip.

Urs Fischer, Lamba Ayı’da, hafızayı ölçekle birleştirerek bir anıt ve bir vizyon yaratmış. Ölçek, sanatla ve özellikle heykelle olan deneyimimizi tanımlar diyen Fischer, ölçeğin mutlaka daha küçük veya daha büyük anlamına gelmediği; izleyiciyi aşina olduğu gerçeklikle farklı bir ilişkiye sokmak anlamına geldiği görüşünü paylaşıyor. Hafızanın da sadece geçmiş değil, hayatımızı yeniden tasavvur etmenin bir yolu olduğu düşüncesiyle yola çıkmış.

Lamba Ayı da Doha Hamad Havalimanı’nda konukları karşılıyor ve seyahat fikrini kutluyor. Tıpkı sanatçının çocukluğunun sembollerine zamanda yolculuk yapmayı kutlaması gibi. Basit bir oyuncağın yetişkin bir sanat eserine dönüştüğü sarı ayı ve lambası, hem eğlenceli hem de etkileyici.

İkonik parça, terminalin Güney Bölümü’ndeki giden yolcu kısmında, güvenlik ve pasaport kontrolünden hemen sonraki alanda bulunuyor.

Lamba Ayı Doha Hamad Havalimanı’na Nasıl Geldi?

2005 yılında sanatçısı tarafından yaratılan, bir lambanın içinde oturan oyuncak ayının Hamad Havalimanı’nda giden yolcu salonunun ortasına gelişinin arkasındaki hikaye de oldukça ilginç.

Katar kraliyet ailesinin üyelerinden biri, bu ayıyı, 2011’de Christie’s New York’taki bir müzayedede 6,8 milyon Dolar’a satın aldı.

Bu büyüklükteki bir eseri sergilemek için, 2014’te açılan ülkenin yeni havalimanının en uygun yer olduğuna karar verildi. Havalimanından geçen, dünyanın dört bir yanından gelen insanların sayısı göz önüne alındığında, bu eseri sergilemenin ve olabildiğince fazla insanla buluşturabilmenin harika bir yolu olduğuna kanaat getirildi.

Fischer, bu ayı heykelinden sadece üç adet üretti. Diğer ikisi özel mülkiyete ait. Bu heykel ayının mavi bir versiyonu (Blueno olarak biliniyor) 2016’dan 2020’ye kadar Brown Üniversitesi’nde sergilendi. Bir çok insan bu ayı ile aslında orada tanıştı.

Ayı eğlenceli mi yoksa biraz ürkütücü mü?

Doha Hamad Havalimanı’ndaki oyuncak ayının, terminal içinde ilgi odağı olduğu inkar edilemez. İlginç olan ise insanların bu konudaki farklı yaklaşımları.

Oyuncak ayı, “etrafındaki alanı kalabalıklaştıran ve gezginlere, çocukluklarını veya evlerindeki değerli nesneleri hatırlatan eğlenceli bir parça” olarak tanımlanıyor. Ayrıca oyuncak ayı, “bir lambanın içinde huzur içinde oturan” şeklinde de tanımlanıyor.

Seyahat severler arasında ayı hakkında dillendirilen en yaygın gözlem, onun biraz ürkütücü olduğu yönünde. Çömelmiş vaziyetteki oyuncak ayının sırtından bir lamba geçiyor. Bu nedenle sevimli ayıcık ayı, bir ışık altında sorgulanıyor gibi görünüyor. Bazı insanlar bunu böyle yorumlasa da, en azından sanatçının niyetinin bu olmadığını herkes biliyor.

adbanner