Dubai Havalimanı’nda Plastiksiz Dönem Başlıyor

Dubai Havalimanları, tek kullanımlık plastiklerin kullanımının yasaklanmasına hazırlanıyor.

  • Dünyanın en işlek uluslararası havalimanı olan DXB’de tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması 1 Ocak 2020’de başlayacak.
  • Havaalanı işletmecisi tarafından yapılan araştırmalar, BAE’den gelen yolcuların sadece yüzde 5’inin plastikten tamamen uzak durmayı başardığını gösteriyor.
  • Kahve devi Costa, tamamen yenilenebilir ve sürdürülebilir yeni bir kahve fincanı tasarımını tanıtarak projeye destek verdi.
  • McDonald’s, Dubai’deki iki havalimanı DXB ve DWC’de toplam 5.608.740 ürünü geri dönüştürülebilir malzemelerle değiştirmeye hazırlanıyor.

Dünyanın en işlek uluslararası havalimanı olan Dubai Uluslararası Havalimanı (DXB) tüm tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması için belirlenen son tarihin yaklaşıyor olmasıyla, havayolu seyahati endüstrisinde önemli bir değişim getirmeye hazırlanıyor. Dubai Havalimanları’nda, bu yılın başlarında alınan bir karar doğrultunda, Dubai’nin iki havalimanı (DXB ve DWC) yakında çevresel etkileri yönetmek amacıyla tek kullanımlık plastiklerden arındırılacak.

Kararın Haziran 2019’da ilan edildiği andan bu yana, Dubai Havalimanları, 2020’nin başında bu  vaadi yerine getirebilmek için 250’den fazla misafiri ile yakın çalışıyor. Dubai’nin iki havalimanını (DXB ve DWC) geçen yıl kullanan 90 milyon yolcu, pipetlerden su şişelerine, her gün onbinlerce plastik eşya kullanıyor. Plastik içermeyen girişimlere adaptasyon, yolcular için ilk aşamada alışılması zor gelen bir uygulama olacak gibi görünüyor.

Dubai Havalimanı Yöneticisi Eugene Barry; “Bu karar, çevreye daha duyarlı bir havaalanı olma yolunda yapacağımız uzun bir yolculuğun ilk adımı. McDonalds, Costa Coffee ve Starbucks gibi dünya çapındaki markalar dahil tüm ortaklarımızla birlikte, yalnızca tek kullanımlık plastiklerin kaldırılmasını değil aynı zamanda uygun ve önemli derecede sürdürülebilir alternatifler sunabilmeyi de taahhüt ediyoruz.”

Kademeli geçiş yaklaşımı doğrultusunda, 1 Ocak 2020’den itibaren dünyanın en işlek uluslararası havalimanındaki kafelerden, restoranlardan ve mağazalardan çıkarılan plastik çatal bıçak, pipet, paket yiyecek ambalajları ve polietilen poşetlere savaş açılacak. Gelecek on iki ay boyunca, bu ürünlerin tümü müşteri alanlarından tamamen arındırılmış olacak.

İlgili Haber | Havalimanında Yenilebilir Kahve Fincanı Dönemi

En sık kullanılan ve atılan tek kullanımlık plastik çöplerin başında gelen pet şişeler için yerine alternatif ürün bulmak konusunda en çok zorluk yaşanan ürün durumunda. Plastiğin hava alanlarından uzaklaştırılması için çalışan Dubaili yetkililer, müşteri alanlarındaki geri dönüşüm tesislerini arttırcak ve her yıl binlerce ton tek kullanımlık plastiğin uygun şekilde elden çıkarılabilmesine olanak sağlayacak yeni bir ortaklık oluşturuldu.

Anket Sonuçları Ne Diyor?

Ek geri dönüşüm noktaları, havaalanına günlük getirilen onbinlerce şişe ve atığın yönetimini destekleyecek, Dubai Havalimanları’nın, insanların kullanımları konusunda daha bilinçli hale gelmesiyle birlikte azalacağı bir şey de olacak. Seyahate severlerin geri dönüşüm alışkanlıkları konusunda yapılan özel bir araştırma sonucunda, plastik ürünlerin hem kişisel kullanımının azalması, hem de geri dönüşüm sürecinin geliştirilmesi için farkındalığın arttığı görünüyor.

BAE’de, katılımcıların yarısından fazlası (% 52) seyahat ederken yeniden kullanılabilir bir su şişesi bulundurduğunu iddia ediyor. Yüzde 49’u, servis dışı yiyecek seçenekleriyle birlikte gelen plastik ambalajlardan kaçınmak için bir havaalanı restoranında yemek yemeyi tercih edeceğini belirtiyor. Katılımcıların neredeyse üçte biri (% 32) havaalanında geri dönüştürülemeyen malzemeler içeren ürün satın almayı reddetti. En önemlisi, ankete katılanların yüzde 92’si, havaalanlarının atıkları geri dönüştürmek için hangi adımları attıkları konusunda daha fazla duyuru ve bilgilendirme yapması gerektiğini savunuyor.

Yolculuğa devam

2020 yılına girmemize çok az bir zaman kala, Dubai’deki iki havaalanında da önemli ölçüde tek kullanımlık plastik ürünler çeşitli değişim süreçlerine girecek.

Bunların arasında dikkat çeken fast food zinciri McDonald’s, Dubai’deki iki havalimanı DXB ve DWC’de toplam 5.608.740 öğeyi geri dönüştürülebilir malzemelerle değiştirecek.

Ayrıca, plastik kaplı bardaklarını, yüzde 100 yenilenebilir, bitki bazlı “akıllı” bir bardakla değiştirmeyi taahhüt eden Costa Coffee.; kahve devinin, yalnızca Dubai havaalanlarında yılda 2.6 milyondan fazla fincan kullanıyor. Bu yüzden alınan kararla, önemli bir etki ortaya çıkacak. Bu karar, kısaca, tek kullanımlık plastik yerine, tamamen ahşap ve kağıt elyaftan yapılmış bir kahve fincanı kapağının takılması ile mümkün olacak gibi görünüyor.

DXB, uluslararası yolcu trafiği açısından dünyanın bir numaralı havalimanı durumunda ve Uluslararası Havaalanları Konseyi (ACI) tarafından bildirilen resmi toplam yolcu trafiği bakımından dünya genelinde üçüncü sırada. 65’ten fazla havayolu, DXB’yi 95 ülkede 215 şehirde bulunan 220 havaalanına bağlıyor.

İlgili Haber | Yılın En İyi Havalimanı: Sabiha Gökçen

Muhammed YILMAZ

adbanner