Dünya Helikopter Günü Ne Zaman?

Helikopterin öncüsü Igor Sikorsky: “Birinin kurtarılmaya ihtiyacı varsa, bir uçak, gelip ona sadece çiçek atabilir. Ama bir helikopter onun hayatını gerçekten kurtarabilir” diyor. 

Sikorsky’nin hayatını adadığı, dikine havalanan makina, tek rotorlu (döner kanat) yani helikopter teorisine inanan United Aircraft, 1938’de Sikorsky ve ekibine 30.000 $ verdi. Bu hayal ve destek ile VS-300 helikopteri hayat buldu. 14 Eylül 1939’da ilk uçuşunu yaparak, havacılıkta bambaşka bir sayfanın açılmasını sağladı.

Igor Sikorsky tarafından tasarlanan dünyanın ilk helikopteri VS-300

Türkiye’nin ilk helikopterleri ise Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezi’nde montajı yapıldıktan sonra Ankara’ya getirilen, 26 Ocak 1958’de Hv. Plt. Yüzbaşı Nevzat Dereli komutasında kurulan helikopter filosuna katılan 5 adet H-19B oldu.

Dünya Helikopter Günü, 2015’ten bu yana, her yıl Ağustos ayının 3’üncü pazar günü kutlanıyor.

Dünya Helikopter Günü, helikopterlerin topluma yaptığı katkılar konusunda farkındalık yaratmayı; onları tasarlayan, uçuran ve destekleyen çok çeşitli insanları kutlamayı amaçlıyor.

Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde ilk kez 1958’de kurulan filodan bir helikopter ve iki subay. Filo, 5 adet Sikorsky H-19B helikopterinden oluşuyordu. Etimesgut-Ankara

Dünyanın her yerinde, her gün kurtarma, afet yardımı, ulaşım, yangınla mücadele, tıbbi transferler, elektrik hattı bakımı, turizm, tarım ve daha birçok görev için helikopterlere güvenen insanlar var.

Dünya çapında şuanda yaklaşık 56.200 helikopter var ve helikopter endüstrisi, 500.000’den fazla kişiyi istihdam ediyor.


İlgili Haber | Helikopter Nasıl Uçuyor?

adbanner