Dünya Nüfusunun Yarısı Bir Çemberde Yaşıyor

Gezegenimizde para, güç, adalet ve daha pek çok şey gibi nüfus da dengeli bir dağılım göstermiyor❗️

Grönland’ın kaya ve buzullarında yaklaşık 25 kilometrekarede 1 insan yaşarken, Filipinler’in başkenti Manila’da oran, 1 milyon kat daha fazla❗️

Bu ayrımı küresel ölçekte simüle edebilmenin, 2013 yılında ortaya atılan “Valeriepieris çemberi” yönteminden daha iyi bir yolu şimdilik yok❗️

Dünya nüfusunun çoğunluğu şaşırtıcı derecede küçük bir çemberin içinde yaşıyor.
Durumu ilginç hale getiren başlıca sebep en çok nüfusa sahip 6 ülkenin 4’ü (Çin, Hindistan, Endonezya ve Pakistan) ile 15 ülkenin 8’inin Orta ve Doğu Asya’da yaşıyor olması.?

2013’te öğretmen Ken Myers, yaptığı kaba hesaplamalar ile bir harita oluşturup Reddit’teki kullanıcı adı olan “Valeriepieris circle” ismiyle paylaştı ve haritası dünyaya yayıldı.

Myers, Asya’nın sağ kesimine çapı yaklaşık 4.000 km yarıçapında bir daire çizdiğinde, dünya nüfusunun yarısından fazlasını o çemberin içine alabildiğini gördü.

2016’da, Singapur’da ekonomi profesörü Danny Quah, Myers’ın çemberini, daha ayrıntılı nüfus verileri ve ayrıntılı bir bilgisayar algoritması ile kontrol etti. Çember biraz daha daraldı ve Japonya’nın çoğunu içermedi.

2015 yılı itibariyle, yeryüzündeki insanların tam olarak yarısı, merkezinde Burma’nın Mong Khet şehrinin yer aldığı 3280 km yarıçapındaki bir dairenin içinde yaşadığını ortaya koydu.

Valeriepieris çemberinin üçte biri okyanus içeriyor. Ayrıca geniş ve yalnız Sibirya ile dünyanın en seyrek nüfuslu ülkesi Moğolistan’ı da barındırıyor. Buna rağmen sonuç oldukça dikkat çekici.

Gezegendeki 10 kişiden 6’sı Asya’da yaşıyor ve bu oran diğer kıtaların neredeyse 4 katı.

Bu durum aynı zamanda 21. Yüzyıl ekonomisinin temel gerçeğinin altını çiziyor. Başta havacılık olmak üzere neredeyse tüm önemli sektörlerin geleceğinde Asya ülkeleri belirleyici olacak.

Yani Valeriepieris çemberinin dışında kalan insanlar olarak çemberin içinden rastgele bir arkadaş edinmek istersek hepimize yetecek insan var o daracık alanda.

adbanner