Dünya’nın En Büyük Uçağı Stratolaunch Ne İşe Yarıyor?

117 metre ile bir futbol sahasından daha büyük kanat açıklığı ve 590 ton kalkış ağırlığına sahip Dünya’nın en büyük uçağı Stratolaunch Roc, 2 yıl aradan sonra ikinci kez gökyüzüyle buluştu.

İlk uçuştan sonraki 2 yıl boyunca, Roc ile ilgili radikal kararlar alındı. Projenin sahibi, misyonu ve amacı tamamen değişti.

Stratolaunch, 2011 yılında Microsoft’un da kurucu ortağı Paul Allen tarafından, gökyüzüne uydu gönderecek fırlatma rampaları üretmek fikriyle kuruldu. Ancak Allen bu vizyonu gerçeğe dönüştüremeden ve ikiz gövdeli Dünya’nın en büyük uçağı Roc’un gökyüzüyle buluştuğunu göremeden Ekim 2018’de öldü. Roc, ilk ve tek test uçuşunu Nisan 2019’da yapabildi.

Şirket, Ekim 2019’da Roc’un misyonunu yeniden dizayn eden mevcut sahiplerine satıldı. Stratolaunch Roc, hipersonik yani sesten en az 5 kat hızlı olan araçlar için mobil fırlatma rampası olarak görev yapacak.

Roc’un fırlatacağı Talon-A isimli 8,5 metre uzunluğundaki yeniden kullanılabilir araçların geliştirilmesi de sürüyor. 2022’de ilk fırlatma testinin yapılması bekleniyor. Bu süreye kadar Roc’un solo uçuş testleri devam edecek.

Hafta içinde gerçekleşen uçuşta 3 saat 14 dakika havada kalan uçak, saatte 320 km hıza ve 4267 metre irtifaya ulaştı.

Hipersonik araçlar, iyi birer silah dağıtım sistemleridir. Manevra kabiliyetleri, geleneksel balistik füzelere kıyasla daha etkili olmalarını sağlar. Bu yüzden özellikle Amerikan Ordusu’nun proje ile yakından ilgilendiği biliniyor.

6 adet Boeing 747 motorundan güç alan Roc, şekil olarak da daha önce üretilen uçaklara hiç benzemiyor. Motorlar, iniş takımları, aviyonik sistemler ve diğer parçalar ile entegre edilmiş ikiz gövdeye sahip olan uçağın her bir gövdesi, yaklaşık Boeing 747’nin gövdesinin ölçülerinde. Bu sayede taşınacak yükün ana gövde için dengeli olması sağlanıyor. Sol gövdede uçucu ekip bulunmazken, pilotlar sağ gövdede görev yapıyor.

Uçağın gövdesi ve kanatları başta olmak üzere hemen her şeyi hafiflik ve dayanıklılık sağlamak amacıyla kompozit malzemeden üretildi. Roc, 226 ton yükle 2.092 km menzile uçabiliyor. Uçakta toplam 28 lastik bulunuyor.

adbanner