Starbucks Burada Doğdu | Boarding Info

Written by 01:11 Destinasyon, SEYAHAT

Starbucks Burada Doğdu

Hadi küçük bir tarihsel yolculuğa çıkalım.

Burası 1971 yılında hizmete açılan dünyadaki ilk Starbucks.
Starbucks’in ilk kurucuları, kahveye meraklı olan üç arkadaş; İngilizce Öğretmeni Jerry Baldwin, tarih öğretmeni Zev Siegl ve yazar Gordon Bowker’mış.

Her ne kadar onlar başlangıçta yerel bir kahve dükkanı konsepti düşünseler de olay daha sonra tam bir başarı öyküsüne dönüşüyor.

ABD’nin Seattle şehrindeki tarihi Pike Place Çarşısı’ndaki bu kafede başlayan yolculuk, bugün dünyanın 65 ülkesinde 21 binden fazla noktaya ulaşmış durumda.


İlgili Haber | Starbucks İtalya’da İlk Şubesini Açtı


Starbucks ismi, Herman Melville’nin Moby Dick adlı kitabında yer alan Starbuck karakterinden ilham alınarak oluşturulmuş. Logo ise Yunan mitolojisinde gemicileri baştan çıkaran denizkızı.

Şirketin büyümesi ve dünyaya açılması ise, şimdiki yönetim kurulu başkanı Howard Schultz’un Starbucks’ı satın almasıyla başlıyor.

Schultz, 1981’de, sadece taze kavrulmuş kahve satılan ve tadımlık kahve pişirilen bu Starbucks’a girip bir Sumatra kahvesi içiyor.

Bir yıl sonra perakende ve pazarlama direktörü olarak Starbucks’ta çalışmaya başlıyor. 1983’teki İtalya seyahatinde, Milano sokaklarındaki kafe kültüründen etkileniyor ve insanların, ev ile işleri arasında gidebilecekleri üçüncü bir buluşma noktası hayalini Seattle’a taşımaya karar veriyor.

Ortakları ikna edemeyince Starbucks’tan ayrılıp, Il Giornale adında bir kafe açıyor. Bir sene içinde büyük bir kafe zinciri haline gelen Il Giornale, 1987’de Starbucks’ı satın alıyor.

Hikayenin sonrasını zaten biliyoruz.

Kahve bugün dünyada en çok ticareti yapılan 2. Ürün. Dünya geneli yıllık kahve tüketimi 7 milyar kilo iken bunun yaklaşık %2’si olan 142 milyon kilosu Starbucks tarafından alınıyor. Starbucks için dünyanın 27 farklı ülkesinde ise kahve yetiştiriliyor.


İlgili Haber | En Çok Çay ve Kahve Tüketen Ülkeler


(Visited 1.261 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info