Emirates 24 Yıl Sonra İlk Kez Uçakların Görünümünü Değiştiriyor | Boarding Info

Written by 00:51 EN'LER - İLK'LER, Havacılık

Emirates 24 Yıl Sonra İlk Kez Uçakların Görünümünü Değiştiriyor

Dubai merkezli Emirates Havayolları, uçaklarının dış görünümünü yeniliyor. Yeni tasarımı resmen tanıtan havayolunun, uçaklarında kullanacağı yeni livery, ince ama önemli farklılıklarıyla fark yaratıyor.

Dubai merkezli havayolu Emirates’in, 37 yıl sonra, uçaklarının dış görünümünde bir değişikliğe hazırlandığı, ilk olarak Paddle Your Own Kanoo haberi ile gündeme gelmişti. A6-EOE kuyruk tescilli, yaklaşık dokuz yaşındaki Airbus A380, kısa süre öncesine kadar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin 50. kuruluş yıl dönümünü kutlayan özel bir boyamaya sahipti.

BAE’nin 50. kuruluş yıl dönümü için yapılan özel boyama

Yıl dönümü kutlamaları bittiği için, uçak üzerindeki boyama birkaç hafta önce değiştirildi. Ancak Emirates, uçağı tam anlamıyla eski görünümüne kavuşturmadı.

Mevcut Emirates boyaması

Fotoğraflardan görüldüğü üzere Airbus A380’in kuyruk boyaması, farklı bir tasarıma kavuşturuldu. Eski ve yeni kuyruk tasarımları, genel olarak aynı konsepte sahip olsa da yeni boyama, daha çok rüzgarda dalgalanan gerçek bir bayrağa benziyor. Uçağın dış görünümünde başka kayda değer bir değişiklik göze çarpmıyor.

https://twitter.com/uaespotting/status/1635988311452921856

Bir Twitter kullanıcısı, Emirates’in kuyruk boyası tasarımında kullandığı dalgalanan bayrak konseptinin, Rusya’nın ulusal havayolu Aeroflot uçaklarının kuyruk tasarımını kopyaladığı fikrini ortaya attı.

Dünya çapında çok yüksek bir tanınırlığı olan Emirates, çok ikonik bir marka değerine sahip. Bu sebeple, geçtiğimiz on yıllar boyunca, havayolu uçaklarının dış görünümünde çok küçük değişiklikler yaptı.

Uçakların dış görünüş tasarımı açısından, 1985’teki Boeing 727’ler ile 2023’teki Airbus A380’ler arasında pek bir değişiklik yok. Uçakların kuyruk boyamaları, aşağı yukarı aynı görünüyor. Tek gerçek fark, şirketin adının, uçakların ön kısmına, çok daha büyük yazı tipiyle eklenmiş olması.

Havayolunun yakın gelecekte Airbus A350 ve Boeing 787 uçaklarını teslim almaya başlayacağı ve şirket için yeni bir sayfa açılacağı düşünülürse; bu gelişme aynı zamanda Emirates’in uçaklarının dış görünümünde bazı değişiklikler yapmaya başlaması için mantıklı bir zaman şeklinde yorumlanıyor.

Emirates Resmen Açıkladı

Dünyanın en tanınmış markalarından biri olan havayolu, yaklaşık 38 yıllık tarihinde, uçaklarının dış görünümünü değiştirmek için çok az şey yaptı. Havayolu, 24 yıl sonra ilk kez, uçakların dış görünümünde bir değişiklik yapmak üzere harekete geçti.

Emirates Uçaklarında Neler Değişti?

Uçakların ana gövdesinde İngilizce ve Arapça imzalı altın renkli “Emirates” yazısı daha kalın ve %32,5 daha büyük puntolarla yazıldı. “Emirates.com” ibaresi, tasarımdan çıkarıldı.

Emirates yeni livery

A380 uçaklarının kıvrık kanat ucu tasarımı, kırmızı renk ve Arapça kaligrafi dışa, BAE bayrağı ise içe bakacak şekilde değiştirildi.

Kuyruk, daha önce olduğu gibi BAE bayrağını taşırken, artık “dalgalanıyor” gibi bir görünüm kazandı.

Yeni tasarıma sahip ilk uçak, bu hafta A6-EOE tescilli, yaklaşık dokuz yaşındaki Airbus A380 olacak. Uçak, ilk uçuşunu EK51 sefer sayılı uçuş ile 17 Mart’ta Münih’e yapacak.

Uçakların yeni görünümü, kademeli olarak tüm filoya uygulanacak. Yedi adet Airbus A380 ve 17 adet Boeing 777 dahil olmak üzere, toplam 24 uçağın, 2023 yılı sona ermeden önce yeni görünümüne kavuşturulması bekleniyor. Ağustos 2024 itibariyle teslim edilmeye başlanacak olan Airbus A350 uçakları da dahil olmak üzere, bundan böyle tüm Emirates uçakları yeni görünümüne sahip olacak şekilde teslim edilecek.

Emirates’in 38 yıllık tarihindeki livery tasarımları

Havayolu, 1985’te faaliyete geçmesinden bu yana, yalnızca üç kez tasarım yeniledi. Kurulduktan sonra 1999 yılına kadar aynı görünümü kullanan şirket, ilk Boeing 777-300’ü teslim aldığında, uçakların dış görünümünü güncelledi.

Emirates Başkanı Tim Clark yeni tasarımı şu şekilde açıklıyor: “Uçakların dış görünümü, herhangi bir havayolu şirketi için en çabuk tanınan marka gayrimenkulüdür. Gururla giydiğimiz ve dünya çapında uçtuğumuz tüm şehirlerde sergilediğimiz benzersiz kimliğimizin görsel bir temsilidir. Kuyruktaki BAE bayrağı ve Arap kaligrafisi gibi, kimliğimizin temel unsurlarını kaybetmeden, dış görünümümüzü modern tutmak üzere yeniliyoruz.”


İlgili Haber | Yeni Uçakların İlk Önce Neden Kuyruğu Boyanıyor?

(Visited 30 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info