Emirates Airbus A380 Uçuracak Pilotlar Arıyor

Dubai merkezli Emirates Havayolları, geniş gövdeli uçak filosuna katılmak üzere, deneyimli pilot aradığını duyurdu. Tecrübeli pilotlar için, hızlandırılmış bir eğitim programına katılma imkanı sunulurken; dar gövdeli uçaklarda görev yapan kaptan ve yardımcı pilotlar ise daha uzun bir programın ardından A380’in kokpitine davet ediliyor.

Kimler Başvurabilir?

Havayolunun yaptığı duyuruda, Airbus A380 filosu için Direct Entry Captains programına katılacak “tecrübeli kaptan pilotlar” arandığı özellikle belirtildi. Küresel işe alım süreci kapsamında, geniş gövde uçaklarda deneyime sahip pilotların istihdam edilmesi hedefleniyor.

Emirates, dünyanın en genç ve en gelişmiş geniş gövdeli uçaklardan oluşan bir filo ile operasyonlarını sürdürüyor. Şu anda Emirates’in filosunda ikonik Airbus A380 ve Boeing 777 uçakları var. Havayolu, Airbus A350 uçaklarını gelecek yıl, Boeing 777-9 uçaklarını ise 2025’ten itibaren teslim almaya başlayacak.

Emirates’in Direct Entry Captains programı, A330, A340, A350 ve A380 gibi Airbus’ın fly by wire uçuş yapan geniş gövdeli uçaklarında en az 3.000 saat kaptan pilot olarak görev yapma deneyimine sahip kaptan pilotlar için geçerli. Potansiyel adayların ayrıca çok mürettebatlı, çok motorlu (multi-crew, multi-engine) uçaklarda en az 7.000 saat uçuş tecrübesine sahip olması bekleniyor.

İlanla ilgilenen pilotlar, 4 Ekim’de havayolunun online gerçekleştireceği bilgilendirme toplantısına katılabilir, farklı destinasyonlarda gerçekleştirilecek işe alım etkinlikleri ile sürece dahil olabilir. Ayrıntılar, havayolunun web sitesinde yer alıyor.

Emirates Pilotlara Ne Gibi Avantajlar Sunuyor?

Çoğu aday için ana cazibe, havayolunun kapsamlı uçuş ağı oluyor. Havayolunda görev yapan pilotlar, altı kıtada uçulan destinasyonlar, Sidney gibi ultra uzun mesafeli uçuşlar ve kutuplar arası uçuşlar da dahil olmak üzere sektörün en büyük uçuş ağlarından birinde uçmanın heyecanını ve macerasını yaşayabilir.

Havayolunun pilotları, Dubai’de yaşıyor. Burada oldukça rekabetçi olan vergisiz maaş, yüksek konaklama ve eğitim ödeneğinin yanı sıra, çok geniş kapsamlı bir hayat sigortası imkanından yararlanabiliyor. Pilotlar ayrıca işe gidiş-dönüşte şoförlü ulaşım hizmeti, çamaşırhane, 42 günlük yıllık izin, indirimli arkadaş ve aile biletleri ile yıllık izinlerinde onaylanmış business class uçak biletlerine sahip olmak gibi çeşitli avantajlardan da yararlanabiliyor.

Başvurular arasında işe kabul edilen adaylar, havayolunun on adet tam uçuş simülatörünün bulunduğu pilot eğitim merkezi, Emirates Havacılık Koleji ve Emirates Havacılık Üniversitesi’ndeki bir dizi teknik olmayan eğitim programına erişebilecek. Emirates ayrıca Mart 2024’te altı tam uçuş simülatörünün (Airbus A350 ve Boeing 777-9 dahil) yer aldığı 135 milyon Dolarlık yeni bir yüksek teknolojili pilot eğitim tesisi açmaya hazırlanıyor.

Pilotlar ayrıca havayolu bünyesinde kariyerlerini farklı şekilde ilerletme potansiyeline de sahip. Kaptan pilotlar, yönetici, işe alım pilotu, teknik pilot, eğitim pilotu, denetim pilotu ve eğitmen gibi farklı kulvarlarda da kariyerine devam edebiliyor. Pilotların birçoğu uzun yıllar şirkette hizmete devam ediyor. Emirates, kaptanlarının yaklaşık %40’ının on yıldan uzun süredir şirkette çalıştığını söylüyor.

Şu an için Emirates’te en uzun süre görev yapan iki pilot, 34 yıl önce, 1989 yılında, aynı gün işe başlamıştı.

Geniş Gövdeli Tecrübesi Olmayan Pilotlar

Emirates A380 için yardımcı pilot da arıyor. Potansiyel adayların çok motorlu, çok mürettebatlı uçaklarda uçuş deneyimine, geçerli bir Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Havayolu Taşıma Pilotu Lisansı’na (ATPL) ve ticari uçaklarda en az 2.000 saatlik uçuş deneyime sahip olması gerekiyor.

adbanner