Emirates Havayolları’nda Yeni Bayrak Krizi Nasıl Başladı?

Dubai merkezli havayolu Emirates’in, eğitimlerini tamamlayan kabin memurları için düzenlenen mezuniyet törenine bayrak tartışması damga vurdu. Törende, Güney Koreli kabin görevlisi sahneye çıktığında, ekrana Kuzey Kore bayrağı yansıtıldı.

Emirates Havayolları, kabin memuru eğitimini tamamlayan Güney Koreli bir uçuş görevlisinin, mezuniyet töreninde diplomasını alırken, ekrana Kuzey Kore bayrağı yansıtılmasının ardından, kendisini yeni bir bayrak tartışmasının ortasında buldu.

Bu ilginç olay, kabin ekipleri arasında popüler bir Facebook sayfası olan “A Fly Guy’s Cabin Crew Lounge” tarafından paylaşılan bir fotoğraf ile ortaya çıktı. Fotoğrafta, yeni mezun Emirates kabin ekibinin diplomalarını aldığı törende, arkalarındaki ekranda Kuzey Kore bayrağı olduğu görülüyor.

Emirates, Kuzey Kore’ye uçmuyor.  Havayolu ayrıca, dünyanın dört bir yanından kabin görevlileri istihdam ederken, Kuzey Kore’ye işe alım görevlilerini göndermiyor. Yaşanan bayrak krizin arka planında, görevlilerden birinin, ekrana yanlışlıkla Kuzey Kore bayrağını yansıtmasının yattığı tahmin ediliyor.

Kabin Ekiplerine Bayraklı Rozet Zorunluluğu

Mezuniyet töreninde yaşanan kriz, Emirates’in ülke bayraklarının kullanımı konusunda kendisini şiddetli bir tartışmanın ortasında bulduğu ilk olay değil.

Havayolu, uzun yıllar boyunca, kabin görevlilerinin dünyanın neresinden geldiklerini gösterebilmesi için, kabin ekibi üniformasının bir parçası olarak ülke bayrağı rozetlerini kullandı.

Emirates kabin ekibi, dünyanın 140 farklı milletinden çalışanı bünyesinde barındırıyor. Ancak birkaç yıl önce Çinli yetkililer, Tayvanlı kabin görevlilerinin üniformalarında “tamamen kırmızı zemin üzerinde, mavi gökyüzü ve beyaz güneş” olarak bilinen Çin Cumhuriyeti bayrağı rozeti taşıdıklarını keşfetti.

Tayvan’ın bağımsız yönetimini sembolize etmek için kullanılan bu bayrak, Çin için oldukça tartışmalı. Çin Halk Cumhuriyeti, Tayvan üzerinde uzun süredir hak iddia ediyor. Pekin, Tayvan’ın bağımsızlık iddiasını destekleyen veya Tayvan Adası’nın, Çin’in geri kalanından ayrı olduğunu öne süren kuruluşlar ve hükümetlerle sık sık sorunlar yaşıyor.

Çinli yetkililer, Tayvan asıllı kabin ekiplerinin yakalarında taşıdıkları rozetler nedeniyle Emirates’i ciddi yaptırımlar uygulamak ile tehdit etti.

Bunun üzerine Emirates, önce Tayvanlı kabin ekiplerinden, Çin Halk Cumhuriyeti bayrağı rozeti taşımalarını istedi. Ancak mürettebat üyeleri bu talebe itiraz edince, havayolu da çareyi, bayrak rozetlerini tamamen kaldırmakta buldu.

adbanner