Emirates Kaybolan Valiz İçin 1.6 Milyon Dolar Ödeyecek

Dubai merkezli havayolu Emirates, 12 yıllık mahkeme sürecinin ardından, kaybolan bir valizin sahibine 1.63 milyon Dolar tazminat ödeyecek.

Nijeryalı iş insanı olan Orji Prince Ikem’in, 2007’de Lagos Murtala Muhammed Havalimanı’ndan, Çin’e yaptığı seyahatte iki valizi kayboldu. Valizlerin birinde 700.000 $ ve diğerinde de 930.000 $ nakit para bulunuyordu. Basında yer alan haberlere göre Ikem, parayı Çin’de mal satın almak için taşıyordu.

Ikem’e, Emirates personeli uçağa binmeden önce valizleri kokpitte muhafaza etmenin daha güvenli olacağını söyledi. Ikem, birkaç kez öneriyi reddettikten sonra uçağı kaçırmamak için valizlerini personele teslim etti. Ancak, uçak Çin’in Guangzhou kentindeki son varış noktasına indikten sonra iş insanı valizlerinin kaybolduğunu ve havayolu şirketinin valizlerini bulamadığını fark etti.

O tarihten itibaren parasını geri almak için 12 yıllık bir savaş vermek zorunda kaldı. Yapılan soruşturma, valizlerin Lagos’tan hiç ayrılmadığını ortaya çıkardı. Emirates, bagaj işleme süreçlerinin, havalimanı terminal işletmecisi tarafından yapıldığını savundu.


İlgili Haber | Uçakta El Bagajları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!


12 yılın sonunda, devam eden dava nihayet sonuçlandı. Yüksek Mahkeme, davacının haklı olduğuna karar verdi. Yargıç Muslim Hassan, Emirates’in iş insanının iddialarını çürütmediğini kaydetti. Yargıç Hassan: “Emirates Havayolları’nın 1.63 milyon Dolar’lık bir bagajı teslim etmeyerek müşteriye olan yükümlülüklerini yerine getirmediğini düşünüyorum. Emirates Havayolları’nın davacıya 1.63 milyon Dolar tutarında ödeme yapmasına karar veriyorum.” dedi.

Emirates, karar ile ilgili olarak, bunun nihai bir karar olmadığını ve karara itiraz edileceğini açıkladı. Havayolunun hukuk birimi, olayı temyize taşıdı.

Dilan Nur Yetik

adbanner