Emirates Özel Jet ile Charter Hizmetine Başladı

Dubai merkezli havayolu Emirates, Brezilyalı imalatçı Embraer’in ürettiği Phenom 100 özel jetiyle, uçak kiralama ve charter uçuş hizmeti vermeye başladı. Phenom 100, Dubai Al Maktoum Uluslararası Havalimanı’ndan (DWC) bölge genelindeki farklı destinasyonlara, dört yolcu taşıyabiliyor.

Orta Doğulu hava yolu şirketi Emirates, yeni charter ve uçak kiralama hizmetinin lansmanını yaptı. Yeni projesiye, yolcuların, çok hafif iş jetini kullanarak, bölgesel noktalara uçmasına olanak tanıyacak olan havayolu, Dubai’den kısa yolculuklar yapmak isteyen gezginler için, esneklik, mahremiyet ve rahatlık sunarak, insanları bu hizmete çekmeyi umuyor.

Havayolu, charter uçuş hizmeti için Embraer Phenom 100 uçaklarını kullanıyor. En fazla dört yolcu kapasiteli olan uçak, tamamen yüklendiğinde 2.182 km uzağa uçabiliyor. İki adet Pratt & Whitney Canada PW617F1-E motorundan güç alan uçak, Dubai’den, Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt, Umman ve BAE içinde birçok noktaya uçabiliyor.

Uçak, Dubai’nin Al Maktoum Uluslararası Havalimanı’nda (DWC) konuşlanacak. Bu durum müşterilere, şehrin ana havalimanı olan Dubai Uluslararası Havalimanı’na (DXB) uğramadan Dubai’den seyahat rahatlığı sağlayacak.

Emirates’in Phenom 100E iş jeti kabini

Uçakta aynı anda en fazla dört yolcu seyahat edebilecek. Yolculara, ağırlığı en fazla 15 kg olan bir orta boy çanta ve bir el çantası veya kişisel eşya bagajı hakkı verilecek. Yolculara, uçuş boyunca stoklanmış hafif atıştırmalıklar ve içecek ikram edilecek. Küçük jetin içinde ayrıca yolcuların rahatlığı için bir tuvalet de bulunuyor.

Charter hizmeti, daha fazla mahremiyet, yüksek düzeyde esneklik ve sorunsuz bir uçuş deneyimi arayan, programı yoğun olan yolcuları hedefliyor. Dubai’den ayrılan yolcular, Emirates Özel Şoför Hizmeti ile DWC’ye ulaşabiliyor. Havaalanına vardıklarında ise kendilerini havaalanında gezdirecek ve uçuş öncesi minimum bekleme süresi sağlamak için destek sunacak özel bir temsilci ile VIP muamelesi görüyor.

Yolcular, varış noktasına ulaştıklarında, özel terminal hizmeti ortakları tarafından sağlanan gümrük ve pasaport süreçlerinde, hızlı ve VIP geçişin keyfini çıkarıyor. Varış yerine bağlı olarak, havaalanı terminalindeki özel dinlenme salonlarından birine erişim imkanı da yolculara sunulabiliyor.

Embraer’in Sahibi Emirates’in Uçuş Akademisi

Orta Doğu’da yoğun zengin nüfus nedeniyle, özel jet ile seyahat talebi oldukça yoğun. Bu nedenle, Emirates’in kiralama amaçlı kullanılan büyük uçaklardan oluşan bir filoya sahip, Emirates Executive isimli ayrı bir departmanı var. Bu filo, yalnızca 19 yolcuya kadar taşıyabilen bir konfigürasyona sahip olan Airbus A319 uçaklarından oluşuyor.  A319 uçakları, havayolunun first class süitlerinden bazılarına sahip.

Phenom 100EV ise sektörde giriş seviyesindeki en popüler jetlerden biri olan Phenom 100E uçağının gelişmiş versiyonu. Uçaklar ilk olarak yeni Phenom’un lansman müşterilerinden biri olan Emirates’in uçuş eğitim akademisine (The Emirates Flight Training Academy) teslim edildi. Akademi, eğitim ve operasyonlarda kullanmak üzere beş uçak satın aldı ve şimdi bu uçakların en az biri, eğitim için kullanılmadığında, bölgesel kiralama ve charter hizmeti için uçacak.

Havayolunun uçuş akademisi için satın alınan Embraer Phenom 100EV uçakları, Embraer’in Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida Eyaleti’ndeki son montaj hattından çıktıktan sonra, 2017’de Dubai’ye ulaştı.

İki Embraer pilotu, uçağı Amerika Birleşik Devletlerinden Dubai’ye, 16 sektörlü uzun bir yolculuk sonunda ulaştırdı. Kanada, Grönland, İzlanda, İskoçya, Almanya, Macaristan, Yunanistan, Mısır, Suudi Arabistan olmak üzere 11 ülkede duraklayan uçak, 8 günlük yolculukta 15.127 km yol kat etti.

adbanner