En Hızlı Büyüyen Havalimanları | Boarding Info

Written by 01:45 EN'LER - İLK'LER, Havacılık

En Hızlı Büyüyen Havalimanları

Yolcu sayısına göre dünyanın en hızlı büyüyen 20 havalimanından 15’i Asya Pasifik bölgesinde yer alıyor, Routesonline tarafından yapılan yeni bir araştırma, Kamboçya’nın hareketli başkentinin ev sahipliğini yaptığı havalimanının bu alanda açık ara önde olduğunu gösteriyor.

Phnom Penh Uluslararası Havaalanı, dünyanın en hızlı büyüyen havaalanları listesinin zirvesinde. Routesonline tarafından yapılan yeni bir çalışma, havalimanının yolcu sayısını bir önceki yıla göre yüzde 38’den fazla artırdığını ortaya koyuyor.

Kamboçya’nın başkentinde yer alan havalimanı, 2017’de 4.5 milyon yolcu ağırlarken; 2018’de 6.25 milyon yolcuya ev sahipliği yaptı.


İlgili Haber | 2018’in En Yoğun Havalimanları


Araştırma, Sabre Market Intelligence tarafından, tüm havaalanlarından sağlanan ön veriler kullanılarak Ocak-Aralık 2018 arasındaki yolcu sayısına ve 2017’de aynı döneme dair rakamlara bakılarak ortaya çıkan yıllık büyüme yüzdesi hesaplanarak yapıldı. Çalışma kapsamına ise sadece, yıl boyunca beş milyondan fazla yolcu ağırlayan havaalanları dahil edildi.

Zirvenin Adı Phenom Penh

Phnom Penh Havalimanı, Vinci Airports ve Muhibbah Masteron Kamboçya şirketleri arasında oluşturulan ortak bir girişim tarafından işletiliyor. İkili konsorsiyum, tam 45 yıl boyunca havalimanının işletme hakkına sahip. Aynı girişim, ülkenin Siem Reap ve Sihanoukville havalimanlarını da işletiyor.

İkili konsorsiyumun işlettiği üç havaalanı tarafından yayınlanan yolcu rakamları, kombine trafiğin, 2017 yılında 8,8 milyon olduğunu, 2018’de ise ilk kez on milyonun üzerine çıktığını gösteriyor.

OAG Schedules Analyzer’dan alınan verilere göre, Phnom Penh Havalimanı’ndan yapılan uçuş operasyonlarında arz edilen toplam koltuk sayısı 2018’de yüzde 35 artarak yaklaşık 4,1 milyona ulaştı.

2018’de başlatılan yeni rotalar arasında Lanmei Airlines’ın Bangkok ve Hong Kong’a yaptığı seferler; Shenzhen Airlines’in Guangzhou uçuşu; ve Cambodia Airways’in Macau seferi var. Ayrıca, bir start up havayolu olan KC International, Ağustos 2018’de ticari faaliyetlerine başladıktan sonra Phnom Penh’ten beş ayrı rotayı hizmete açtı.

Kamboçya Turizm Bakanı Thong Khon, 2018’de ülkeye bir önceki yıla göre yüzde 10,7 artışla 6,2 milyondan fazla yabancı turist çektiklerini söylüyor. Yaklaşık iki milyon turist ile Çin, ülkenin en büyük turizm kaynağını oluşturuyor


Bir Bakışta | Phnom Penh Havalimanı’ndan ticari seferler ile giden yolcu sayısı (2009-2018)


Çin ve Hindistan Hegamonyası

En hızlı büyüyen havaalanları listesinde ikinci sırada, Çin’in güneyindeki Fujian eyaletindeki Quanzhou şehrine hizmet veren Quanzhou Jinjiang Havalimanı var. Shenzhen Hava Yolları ve Xiamen Hava Yolları’nın genişlemesi nedeniyle yıllık büyümesi yüzde 31.9 olan havalimanı 8.1 milyondan fazla yolcuya hizmet verdi.

Havalimanından başlatılan yeni güzergahlar arasında Shenzhen Airlines’in Chongqing ve Zhuhai’ye yaptığı uçuşlar ve Xiamen Airlines’ın Haikou ve Kaohsiung’a olan uçuşları bulunuyor.

En hızlı büyüyen havalimanları listesinin ilk 20 sırasında yer alan havalimanları Jinjiang (2.), Yantai (6.), Nanchang (12.), Shantou (13.) ve Da Nang (19.) sırada.

Hindistan’dan ilk 20’ye giren havayolları ise Bengaluru (4.), Lucknow (5.), Haydarabad (10.), Ahmedabad (11.) ve Jaipur (17.) sırada.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından açıklanan son rakamlara göre; Çin, 2020’lerin ortalarında, dünyanın en büyük havacılık pazarı ABD’yi geride bırakarak zirveyi ele geçirecek. Hindistan ise 2024 yılında İngiltere’yi geçerek üçüncü sırayı alacak.

Dünyanın en hızlı büyüyen havalimanları listesinin ilk 20 sırasında yer alan diğer havalimanlarından ikisi Afrika’da Marakeş (14.) ve Addis Ababa (16.); diğerleri ise Latin Amerika kıtasında.


Bir Bakışta | 2018’de En Hızlı Büyüyen Havalimanları

(Visited 71 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info