En İyi Şarap Destinasyonları | Boarding Info

Written by 16:05 EN'LER - İLK'LER, Şehir - Ülke

En İyi Şarap Destinasyonları

Şarap sever bir gezginseniz; sevdiğiniz yemeklerin yanında yudumlamak ya da sadece keyif yapmak için en kaliteli şaraba ulaşmak sizin için ayrı bir yolculuk demektir. 2018 yılında hangi şarap bölgelerine gitmeniz gerektiğini; dünyanın en iyi şarap uzmanları açıkladı ve biz de sizin için derledik.

1-Wachau-Avusturya

GettyImages-112230539

Viyana’ya arabayla sadece bir saat mesafedeki Wachau, Avusturya’nın en güzel pitoresk vadilerinden biri. Tuna Nehri kıyısına kurulan ve yaklaşık 30 bin yıllık bir yerleşim yeri olduğu düşünülen bu şirin kasaba, eski kaleleri, manastırları ve şirin köylerindeki üzüm bağları ile UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Bu listeye seçkin şarap imalathanelerini de ekleyerek, Wachau’nun neden bir şarap sever için cennet olduğunu anlamaya başlayabilirsiniz. Kasabaya gidin, tarihi mekanları gezmek için bir bisiklet kiralayın ve gezerken şaraphanelere uğrayarak her türlü üzümden elde edilen şarapları tadın. Şehirde Knoll, Jamek ve Hirtzberger’in mükemmel şarap tadım odaları ve mükemmel restoranları var.

2-Central Otago-Yeni Zelanda

GettyImages-112230539

İsmine bakarak yanılmamak gerek. Çünkü Central (Merkezi) Otago, Yeni Zelanda’nın güney ucunda, Queenstown’ın hemen dışında yer alıyor. Yürüyüş, kayak ve macera sporları ile anılıyor. Bazı kaynaklarda, “Bungee jumping”in icat edildiği yer olduğu söyleniyor. Bölge aynı zamanda dağlık olmasının yanında bağlara da ev sahipliği yapıyor. Bu bağlardan gelen üzümlerle yapılan şaraplar ise harika. Özellikle “pinot noir”ler, taze, parlak ve güneşin tadını almış halleriyle ortaya harika şaraplar çıkmasına neden oluyor.

3-Burgonya-Fransa

GettyImages-98134806

Burgonya, dünyanın en iyi ve en pahalı “pinot noir” ve “chardonnay”larının yapıldığı yer. Aynı zamanda muhteşem üzüm bağlarını görmek için ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Burgonya’ya yapacağınız ziyaret, bağlar ve şaraplar hakkında size farklı bir bakış açısı sunacak. Çünkü hala şımarmamış bir cazibesi var. Herkesin dostça davrandığı, aileler tarafından işletilen lokantalarda yemek yiyebilir; bölgeyi turlarken varillerden şaraplar tadabilirsiniz.

4-Campania-İtalya

GettyImages-497208893

Napoli ya da Amalfi Sahilleri’ne giderseniz, yerel ve Campania’nın seçkin şaraplarının tadına bakmayı sakın ihmal etmeyin. Fiano ve Greco di Tufo gibi rafine beyazları; Falanghina ve Aglianico gibi alkolü yüksek zarif kırmızı şarapları ile güney Avrupa’nın klasiklerine adeta meydan okuyor. Campania’ya gitmek isteyenlere küçük bir öneri: ziyaret etmek için yaz mevsiminin kalabalığı ve boğucu sıcağından kaçının; ilkbahar veya sonbaharda havanın güzel olduğu zamanları tercih edin.

5-Galiçya-İspanya

GettyImages-497683082

Santiago de Compostela’dan arabayla kısa bir sürede ulaşılabilen Galiçya’da Rias Baixas ve Ribeira Sacra şarap bölgeleri son zamanlarda oldukça popüler. Albariño bölgenin en çok bilinen şarabı. Ancak yerel şarap üreticileri, Godello ve Mencia gibi daha az bilinen yerli üzümleri öneriyor.

Godello şarapları zarif, yoğun ve asidi ile kendisine ciddi yaşlanma gücü sağlayan derin mineral zenginliğine sahip. Mencia kırmızısı ise, ışık bakımından zengin, meyvemsi  tadı ile Kuzey İspanya’nın diğer ağır şarapları ile karşılaştırıldığında oldukça zarif. Bölgede güzel şarapların yanı sıra, inanılmaz lezzetli yemekler, pozitif insanlar ve harika bir tarih var.

6-Korsika-Fransa

GettyImages-463020945

Bu harika Fransız adası, anakara Fransa’dan hem manzara, peyzaj hem de kültür olarak çok farklı. İnsanın, “Korsika ayrı bir kıta olsa yeridir” diyesi geliyor. İtalyan Rivierası’nın hemen güneyindeki Korsika’nın adeta dokunulmazlığı var. Beyaz kumlu ve tertemiz plajları, Karayip benzeri suları, engebeli arazisindeki ağaçları ve birdenbire karşınıza çıkan bağlarıyla ziyaret etmek için harika bir fikir. Corse Calvi markası ile üretilen Korsika’nın rose şaraplarının tadı otsu ve yoğun. Vermentino’nın ise komşusu Sardinya’da üretilen Sangiovese türevlerine göre mineral oranı çok daha yüksek; ama kesinlikle daha ağır değil. Korsika’da denemeniz gereken o kadar çok şarap var ki adadan kolay kolay kurtulmak mümkün olamıyor.

7-Virjinya-ABD

GettyImages-685719874

ABD’de iyi bir şarap bulmak için Napa veya Sonoma’ya gitmek zorunda değilsiniz; zira 50 eyalette de şarap üretiliyor. Bu eyaletler arasında ise Virjinya, Thomas Jefferson’a kadar uzanan köklü şarap tarihi, imalathaneleri, şaraplarının çeşitliliği ve kalitesiyle dikkat çekiyor. Kırmızı şarapta Cabernet franc, merlot ve Nebbiolo; beyaz için dünya standartlarının üzerinde chardonnay ve Viognier öne çıkıyor. Şarap imalathanelerinde ve bazı yerel lokantalarda bu şaraplardan satın almanız mümkün.

 

(Visited 595 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info