En Şık Üniforma Hangi Havayolunun? | Boarding Info

Written by 23:11 EN'LER - İLK'LER, Havacılık

En Şık Üniforma Hangi Havayolunun?

Çoğumuz için uçmak, şık olmak için özen gösterdiğimiz bir deneyim değil. Hele ki uzun uçuşlarda, şık olmaktan ziyade rahat kıyafetler giymenin önemi, uzmanlar tarafından üstüne basılarak hatırlatılıyor.

Ancak, her şeye rağmen, havada personelin şıklığı, havayolları arasında ayrı bir rekabet alanı. Bunun ayrı bir cazibesi olduğu da gerçek. Zira havayolları, personel üniformalarını yaratmak için tasarımcılara kadar uzanan bir yolculuk yapıyor; bu yolculuğun sonunda da şık sonuçlar elde edebiliyorlar. İşte son zamanların en çok beğenilen uçucu personel üniformaları:

1- Vueling

İspanya merkezli düşük maliyetli (low cost) bir taşıyıcı olsa da Vueling, hitap ettiği kitleye bakmaksızın, dış görünüşün ne kadar önemli olduğunun farkına varan bir havayolu. Kısa süre önce, üniformaların tasarımını mükemmelleştirmek için kendi personeli ile birlikte çalışan havayolu ortaya herkesin çok beğendiği bu giysileri çıkardı. Fazlaca beğeni topladı.

2-Delta

Zac Posen çok yönlülüğe yabancı değil. Rihanna ve Michelle Obama gibi isimlerin de müşterisi olduğu tasarımcı, kırmızı halıdan uzaklaşıp, Atlanta merkezli Delta’nın zarif bir mor, gri ve kırmızı renk paletini içerek yeni koleksiyonunu ortaya çıkarmış. Posen’ın “şekil ve işlev” temelli olduğunu söylediği yeni koleksiyon, 2018’de havayolu şirketinin 60.000 çalışanı tarafından giyilecek
Fotoğraf: Chris Rank / Sıra Studios

3-Virgin Atlantic

Vivienne Westwood’un tasarladığı göz kamaştırıcı üniformalar, havayolunun ikonik kırmızı renginde ve dar kesim silueti ile (klasik Westwood görünümü) 1940’ların Fransız couture tasarımlarını andırıyor. Kadın üniformaları, kalem etek içine sıkışmış dalgalı beyaz bir bluz ve bel hizasından düğmeli bir ceketten oluşuyor. Üniformalar aynı zamanda çevre dostu: geri dönüşümlü plastik şişelerden elde edilen polyester ipliklerden elde ediliyor.

4-Qantas

Qantas Havayolları’nın giydiği cesur ve etkileyici üniformaları, Avustralya’nın kendi değerlerinden biri olan ve Tilda Swinton ile Lady Gaga’yı da giydiren Martin Grantopted tasarlıyor. Havayolunun logosunda da bulunan dünyaca ünlü kangurunun çapraz doğrusallığını içeren üniformalar, hem renkleri hem de görünüşleri itibariyle adeta zamana meydan okuyor. Tasarımcı, üniformalar için “ben her zaman basitliğe bakma eğilimindeyim; karmaşıklık ve göz alıcı şeylerden uzak duruyorum” diyor.

5-ANA

Japonya havayolu ANA (All Nippon Airways) kullanımdaki üniformalarını 2014 yılında tasarlattı. Nepal asıllı, New York’lu tasarımcı Prabal Gurung tarafından tasarlanan havai üniformalar, özellikle çiçekli fular ile mükemmel bir kombin oluşturuyor.

6-China Eastern

Üniformalarını Christian Lacroix’in tasarladığı, Şangay merkezli havayolunun uçucu personeli, şeffaf kırmızı kemerlerle süslenmiş, çok şık ve sade lacivert bir elbise giyiyor.

7-Tigerair Australia

Virgin Australia’nın yan kuruluşu olan Tigerair Australia, kısa bir süre önce yeni üniformaları kullanıma sundu. Beyaz ağırlıklı ama içinde kalay, gümüş ve mandalina renkleri bezeli elbiseler olarak ifade edebileceğimiz üniformalar, uzun kollu da olabiliyor. Hem şık  hem de oldukça sportifler.

8-China Airlines

Bize uzay çağı ve biraz da retro birleşimi olduğu hissiyatı uyandıran üniformalar en dikkat çekenler arasına girmeyi rahatlıkla başarıyor.

9-Hainan Airlines

Çinli taşıyıcı Hainan Airlines, tasarımcı Laurence Xu’nun Paris Moda Haftası Sonbahar / Kış 2017′ kreasyonunda ilk kez sergilediği yeni üniformalarını kullanmaya başladı. Klasik Doğu tarzını Batı estetiğiyle birleştirerek küresel bir geleceğe selam veren kıyafetlere, Cheongsam adı verilen geleneksel bir Çin elbisesi ile bütünleştirilerek adeta çok büyük bir misyon yüklenmiş. Yaklaşık bin tasarım taslağı ve yüzlerce kıyafet ve aksesuar denemesinden sonra havayolu ve Xu, eski ve yeninin harmanlandığı tasarım için zarif hatları, bulut ve deniz desenleri, efsanevi kuş gibi geleneksel öğeleri birleştiren bu üniformalarda karar kılmış.

(Visited 723 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info