Evde Check-in Dönemi Başladı

Havayolu seyahatlerinin her aşaması, kabindeki sıvı kısıtlamasından beklenmedik uçuş iptallerine kadar birbirinden farklı onlarca kötü sürprize gebe. Bir de seyahat süreci içinde yolcuların kendisine eziyet gibi gördüğü bazı prosedürleri var. Bunlardan biri de bagaj teslimi ve check-in yapmak.

Geçtiğimiz aylarda, Delta ve Lufthansa havayolları, insanları yolculuk öncesi prosedürlerden biri olan check-in denkleminden çıkardı ve tüm süreci otomatik hale getirdi. Böylece, uçuşunuzdan 23 saat önce, e-postayla veya havayolu şirketinin mobil uygulaması üzerinden size biniş kartınız ulaştırılıyor. Size de havalimanına geldiğinizde check-in kontuarına uğramak yerine; uçuş saatiniz geldiğinde, doğrudan uçağın kapısına yönleniyorsunuz.

Havayolu seyahatlerinin dijitalleşmesi sürecinde yepyeni bir gelişme daha hayata geçirildi. Dubai merkezli Emirates Havayolları, 25 Nisan’dan itibaren “Home Check-In” yani “evde check-in” hizmetini başlattı. Bu servis ile havayolu sizin için check-in yapabilecek bir görevli personeli bulunduğunuz yere gönderiyor.


İlgili Haber | Havayolu Seyahatleri Dijitalleşiyor


Sistemin çalışma şekli oldukça basit: Uçuşunuzdan en geç 12 saat öncesine kadar, böyle bir hizmet almak istediğinizi havayolundan talep edebiliyorsunuz. Bunun üzerine Emirates bir çalışanını, uçuşunuzdan 7 ila 48 saat önce, belirttiğiniz adrese gönderiyor. Belirtilen adresin Dubai sınırları içinde yer alması ve elbette uçuşunuzun Dubai Uluslararası Havalimanı’ndan Emirates Havayolları ile olması gerekiyor.


İlgili Haber | Uçağa Binişte Yüz Tanıma Teknolojisi Başladı


Adresinize gelen görevliler, bavullarınızı kontrol edip, tartıyor ve etiketleme işlemini gerçekleştiriyor. Size de biniş kartınızı teslim edip, valizlerinizi havaalanına özel ve güvenli kamyonetler ile götürüyor. Sizin bundan sonra tek yapmanız gereken pasaportunuzu alıp havalimanına gitmek oluyor.

Bu hizmetin elbette maddi bir karşılığı var. Havayolu yedi bagaja kadar bu hizmet için 350 dirhem (yaklaşık 95 $) ücret alıyor. Ekonomi sınıfı yolcuları da bu hizmetten faydalanabiliyor.


İlgili Haber | Uçağa Nasıl Daha Hızlı Binebiliriz?


adbanner