FAA Havalimanlarına Sürdürülebilir Altyapı Hibesi Dağıtıyor

Amerika Birleşik Devletleri Federal Havacılık İdaresi (FAA), çeşitli sıfır emisyonlu altyapı projeleri inşa etmeleri için 21 havalimanına milyonlarca Dolarlık hibe desteği verdi.

FAA tarafından yapılan açıklamaya göre 21 havalimanı toplam 92 milyon Dolar destek aldı. Bu yatırımın amacı, güneş panelleri, elektrikli otobüsler, şarj istasyonları ve elektrifikasyon çalışmaları için; katma değerli işleri ve yerel toplulukları desteklemek olarak açıklandı. FAA ayrıca pistonlu motorlara sahip uçakların kurşunsuz yakıta emniyetli bir şekilde geçiş süreci için, genel havacılık amaçlı kullanılan havalimanlarına yönelik finansman da sağlayacak. Böylelikle sağlanacak toplam hibe bedeli yaklaşık 268 milyon Doları bulacak.

Tüm bu adımların amacı, ABD’nin 2050 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine ulaşmasına yardımcı olmak. Havacılık İklimi Eylem Planının bir parçası olarak FAA, yakıt tasarrufu teknolojilerinin yanı sıra gürültü azaltımını araştırmak ve ölçeklendirmek için de 100 milyon Dolar tahsis etti. Ayrıca, havaalanı kapısı, yer ekipmanı ve araçlarına elektrik sağlamak için 327 milyon Dolar ve üniversitelere de sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) tedarik zincirleri ve uçaklar için yakıt tüketimi ile taksi süresini azaltacak yeni yazılım çözümleri araştırıp ve geliştirmeleri için de 35 milyon Dolar hibe verildi.

FAA Havalimanlarından Sorumlu Yardımcı Yönetici Shannetta R. Griffin: “Havaalanlarının operasyonlarını mümkün olan en kısa sürede yenilenebilir enerjiye geçirmelerine yardımcı olmalıyız. Yatırımlarımız bizi net sıfır hedefine giden yolda tutuyor” şeklinde konuştu.

92 milyon Dolarlık hibenin, 46.8 milyon Dolar’ı, Phoenix Sky Harbor Uluslararası Havaalanı (PHX) ve Indianapolis Uluslararası Havaalanı (IND) dahil olmak üzere, yedi uluslararası havaalanında, artı diğer bölgesel ve belediye havalimanlarında, güneş panellerinin ve ilgili altyapının kurulumuna katkıda bulunacak.

FAA ayrıca, “elektrikli araçlar ve elektrikli ulaşım altyapısını planlamak ve satın almak” için 13 havalimanına 44,5 milyon Dolar daha tahsis etti. Son olarak, ABD’nin Arizona Eyaleti’ndeki Prescott Bölge Havaalanı (PRC) piston motorlu uçaklarda kullanılan kurşunsuz yakıta geçiş sürecini başlatması için 243.000 Dolar hibe aldı.

adbanner