Fas'ta Her Yeri Masmavi Şehir | Boarding Info

Written by 23:07 Destinasyon, SEYAHAT

Fas’ta Her Yeri Masmavi Şehir

Fas, turistleri genel olarak Marakeş, Kazablanka ve Fez üçgeninde ağırlıyor. Bu üçgenin dışında kalan “mavi şehir” Chefchaouen ise ilginç bir hikayeye sahip ve görülmesi gereken yerler arasında kendine yer arıyor.

Chefchaouen, Fas’ın kuzeybatısında Tangier ve Rif Dağları arasına kurulmuş mavi bir büyü. Taksilerinden, otobüs duraklarına; camilerinden, bakkalarına; çeşmelerinden, duvarlarına sokak lambalarına kadar şehrin her yeri mavi.

Şehri maviye boyamak, 1930’larda sürgüne gönderilen İspanyol Musevilerin başlattığı bir gelenek. İncil’de Yahudilere hitaben “Söyleyin İsrailoğullarına, giysilerinin kenarlarına içinden mavi iplik geçen püsküller taksınlar” ibaresinin bulunması, maviyi Musevilikte kutsal bir renk haline getiriyor. Böylece Yahudiler, giysilerinin kenarlarına, kendilerine mavi göğü, dolayısıyla Tanrı ve cenneti hatırlatan mavi püskül takma geleneğini başlatmışlar.

Chefchaouen’e yerleşen İspanyol Yahudileri de bu noktadan hareketle şehrin her yerini maviye boyamaya karar verirler. Şimdilerde şehirde Yahudi nüfusu çok azalmış olsa da gelenek şehre turistik bir değer kazandırdığı için sürdürülmeye devam ediyor.

Ayrıca başlangıçta mavi renk dışardan gelecek zehirli hayvanları korkuttuğu için evlerin önünde, pencere kenarlarında, kapı eşiklerinde kullanıldığı da söylenen bir başka iddia.

Kazablanka ile Chefchaouen arası 340 kilometre. Yaklaşık 5 saat süren bir otobüs yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

 

(Visited 624 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info