First Class Sınıfında Bebekle Seyahat Edilir mi? | Boarding Info

Written by 17:10 Araştırmalar, SEYAHAT

First Class Sınıfında Bebekle Seyahat Edilir mi?

George ve Amal Clooney çifti altı aylık ikiz bebekleriyle Londra’ya yapacakları uçuş için, biletlerini first class sınıfından almıştı. Çift uçuş öncesinde first class sınıfında seyahat edecek diğer tüm yolcular için gürültü önleyici kulaklıklar hazırladı. Ayrıca kulaklıklara, bebeklerinin uçuş sırasında yapacakları herhangi bir gürültü ve rahatsızlıktan ötürü şimdiden özür dilediklerini belirten bir not bıraktı.

Hangi sınıfta uçuyor olursanız olun, uçakta bebekle seyahat etmek oldukça zor. Hem oluşan basınç farkı hem kabindeki hava bebeklerin ekstra huysuzlaşmasına sebep oluyor. Bu durum yüzünden hem bebek hem ebeveynleri hem de uçaktaki diğer yolcular için seyahat tam bir eziyete dönüşebiliyor.

Bazen haber sitelerinde bu konuyla ilgili haberlere rastlıyoruz. Geçtiğimiz sene, Amerikalı Delta Havayolları’nın bir uçuşunda, business class sınıfında bebeğiyle seyahat eden bir ebeveynden; kabindeki diğer yolcuların aşırı rahatsız olduğunu belirtmesi sebebiyle, kabin ekibi tarafından ekonomi sınıfında bir koltuğa geçmesi istenmişti.

Çocuklarla first ya da business sınıfında seyahat etmek biraz riskli bir konu. Genellikle, ebeveynler daha fazla alana sahip olmaları sebebiyle, çocuklarıyla daha rahat bir yolculuk geçirebilmek için first ya da business sınıf bilet satın alabiliyor. Oysa bu sınıfta yolculuk eden diğer insanlar da, ekonomi sınıfındaki çocuk vb seslerden rahatsız olmak istemedikleri ya da bir başka deyişle daha rahat seyahat edebilmek istedikleri için; çocuklu bir yolcu ile yanyana oturmak zorunda kalma ihtimallerini ortadan kaldırmak için yüksek ücretler ödeyerek bu bileti satın alıyor.

Clooney çiftinin, düşünceli bir davranış göstererek kabindeki diğer yolcular için temin ettiği ses önleyici (noise cancelling) kulaklıklar; proaktif bir jest olsa da yine de bu durum bazı yolcuların hoşuna gitmemiş olabilir. Çocuklarıyla seyahat eden ebeveynlerin, hangi sınıfta uçuyor olursa olsun iyi hazırlıklı olmaları gerekiyor.

HAVAYOLLARININ İLGİNÇ UYGULAMALARI

Çoğu havayolunun business veya first class sınıfında bebek veya çocukla seyahat etmek konusunda daha önceden belirlenmiş politikaları veya yazılı kuralları yok. Bu konudaki istisnalardan biri Malezya Havayolları. Malezyalılar, uçuşlarının first class sınıfı için bebekli ailelere bilet satışı yapmıyor. Bunun dışında bazı havayolları, uçaklarında herkesin çocuklarıyla rahatlıkla seyahat etmesini sağlayacak benzersiz uygulamalar deniyor.

Abu Dabi merkezli Etihad, uzun mesafeli uçuşlarında “Uçan Dadı” hizmeti sunuyor. Dadılar, Birleşik Krallık’taki onaylı bir çocuk bakım eğitim kolejinde eğitim alıyor. Görevleri kapsamında uçan dadılar, uçuş sırasında velilere yardım etmek ve çocukları eğlendirmek için hazır bulunuyor. Çocukları uykuya hazır hale getiriyor ve onlarla el kuklası, yüz boyama ve sihir hileleri, oyun oynamak gibi farklı şekillerde vakit geçirebiliyorlar.

Hint havayolu şirketi IndiGo, uçak kabinlerinde 12 yaşın altındaki çocukların girişine izin verilmeyen “sessiz bir bölge” yarattı.

Virgin Grubu CEO’su Richard Branson bir zamanlar Virgin uçaklarında bir “çocuk sınıfı” oluşturmak istediklerini söylüyor. Dadıların çocuklar kabinin ayrı bir bölgesinde yer alacağı bu sistem için, Uluslararası Sivil Havacılık Otoritelerinden onay alamadıklarını söylüyor. Gerekçe olarak ise, uçakta meydana gelebilecek acil bir durumda; ebeveynlerin çocuklarına bir an önce ulaşma kaygısıyla kuralları çiğnemeleri ve uçak içinde ekstra panik veya infiale yol açabilecekleri düşünülüyor.

(Visited 700 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info