Formula 1’in Yeni Havayolu Sponsoru: Qatar Airways

Dubai merkezli Emirates’in yedi yıllık sponsorluğunun ardından Formula 1’in resmi havayolu sponsoru değişti. Yeni sponsor, yine Körfez bölgesinden, Doha merkezli Qatar Airways oldu.

Tüm dünyayı kasıp kavuran, yüksek tempolu, yüksek hızlı otomobil yarışı fenomeni Formula 1’in yeni küresel havayolu sponsoru Qatar Airways oldu.

Ortak Tutkuları Olan Bir Ortaklık

İlk kez geçtiğimiz ay, Qatar Airways’in Formula 1’in yeni havayolu sponsoru olacağına dair söylentiler konuşulmaya başlanmıştı. Spekülasyonlar doğrulandı. 2013’ten bu yana sponsorluğu sürdüren Emirates, artık Formula 1’in pazarlama süreçlerinde, padoklarda, pistlerde yer almayacak.

Formula 1’in yeni havayolu sponsoru Qatar Airways

Formula 1’den yapılan açıklamaya göre bu ortaklık, Qatar Airways’in network gücü ile “teknoloji ve inovasyona” yönelik tutkusuna dayanıyor. Formula 1 Başkanı ve CEO’su Stefano Domenicali sponsorluk haberini şu sözlerle açıkladı:

“Motor sporlarının zirvesi olan Formula 1’in, Qatar Airways gibi havacılıkta küresel bir liderle ortak olması mantıklı. Hayranlarına ve müşterilerine en iyi deneyimi sunmak için kendini adamış iki markayız ve dünya çapındaki birleşik erişimimiz, bunu mükemmel bir eşleşme haline getiriyor. Özellikle daha yeşil bir gelecek için hep birlikte çalışırken, teknoloji ve yeniliğe olan tutkumuzu da paylaşıyoruz. Qatar Airways’i Küresel Havayolu Ortağımız olarak aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz.”

Bu İş Birliği Nasıl İlerleyecek?

Qatar Airways, bu yıl, 5 kıtada, 21 ülkede düzenlenecek 23 yarış arasından üç Formula 1 Grand Prix’sinin isim sponsoru olacak:

  • İtalya, Imola’da 19-21 Mayıs tarihlerinde Qatar Airways Emilia Romagna Grand Prix
  • 21-23 Temmuz tarihlerinde Qatar Airways Macaristan Grand Prix
  • 6-8 Ekim tarihlerinde, Qatar Airways Qatar Grand Prix

Ayrıca, Qatar Airways’in destinasyon yönetim şirketi Discover Qatar, tribün ve Paddock Club biletlerini de içeren Formula 1 Qatar Airways Qatar Grand Prix 2023’ün biletlerinin ilk satış hakkının sahibi olacak.

Discover Qatar, konaklama ve Formula 1 biletlerini paket haline getirebilecek. Ayrıca her pakette, Qatar Tourism Ofisi’nin katkılarıyla 5-14 Ekim tarihleri arasında Doha’da düzenlenecek olan Geneva International Motor Show Qatar’a ücretsiz giriş kartı bulunacak. Qatar Airlines, 10 yıldır, Qatar Airways Qatar Grand Prix’ye sponsor oluyor.

Görsel: Qatar Airways via Flickr

Qatar Airways ile Formula 1 arasındaki partnerlik, ayrıca emisyonları azaltmak konusuna da vurgu yapıyor. Formula 1, Net Sıfır 2030 taahhüdünün bir parçası olarak gelişmiş sürdürülebilir yakıtların kullanılmasına öncülük ederken, Qatar Airways 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu için çalışıyor. Her iki tarafın da ortak amacı, daha yeşil bir gelecek.

Ancak iki taraf arasında gerçekleşen ortaklık, birkaç yarışın ve sürdürülebilirlik taahhütlerinin ötesine geçiyor. Her yarış, Qatar Airways’i, Formula 1 hayranlarına fiziksel ve dijital olarak tanıtmak için, benzersiz materyaller ile donatılacak.

Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker:

“En iyi ortaklıklar, karşılıklı değerler sayesinde gelişir. Hem Qatar Airways hem de Formula 1, yenilik, hassasiyet ve lüks tutkusunu paylaşıyor. Biz marka olarak, sporun insanları birleştirme gücüne inanıyoruz. Bu nedenle en heyecan verici spor etkinliklerini seçerken ve yeni ve öne çıkan çeşitli spor girişimlerine sponsor olurken, seçici davranıyoruz” şeklinde konuştu.

Qatar Airways daha önce 2022 FIFA Dünya Kupası’na sponsor oldu. 78. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Yıllık Genel Toplantısı (AGM) ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi’ne de ev sahipliği yaptı. Bu iş birlikleri de açık şekilde Qatar Airways’in, kendisini Katar turizmini canlandırmak için lider bir havayolu olarak konumlandırdığını gösteriyor.

Qatar Airways’in Kaç Uçağı Var?

1997’de kurulan Qatar Airways, Şubat 2023 itibariyle, filosundaki 239 uçakla, dünyanın dört bir yanındaki 150’den fazla noktaya uçuyor. Havayolunun filosunda 10 adet A380 de dahil toplam 106 adet Airbus uçağı ile birlikte 53 adet 777-300ER, 9 adet 777-200LR ve 40 adet 787 olmak üzere, toplam 102 adet Boeing uçağı bulunuyor.

Görsel: Matheus Obst | Shutterstock

Ayrıca havayolunun filosunda, 2 adet 747-8F, iki adet 747-400F, 26 adet 777F ve bir adet A310-300 olmak üzere 31 adet kargo uçağı bulunuyor. Qatar Airways kargo uçağı filosuna, önümüzdeki yıllarda, 50 adet Boeing 777-8F kargo uçağı da katmayı planlıyor.

adbanner